Miksi pitäisi olla ystävällinen?
Miksi pitäisi olla ihmisille ystävällinen? Ymmärrän että työhaastattelussa, pomolle ja ylipäätään ihmisille joista itselle voi olla hyötyä kannattaa olla ystävällinen koska he vaikuttavat saatko työtä tai jotain muuta itsellesi. Tämähän on ihan selvä.
Mutta miksi muille ihmisille esim työkavereille (joista ei tiettävästi tule olemaan itselle etua) pitää olla ystävällinen tai miksi tuntemattomille pitäisi olla ystävällinen? En halua näiltä ihmisiltä mitään eikä heillä ole mitään syytä puhua minulle.
Voisiko joku asiallisesti selittää miksi pitäisi olla ystävällinen? Mitä hyötyä siitä on? Ainoa mitä haluan elämässä on raha ja menestys. Ei kiinnosta muut ihmiset.
Kommentit (15)
Se, mitä jaat ympärillesi, palaa luoksesi. Mieti sitä.
Ehkäpä siksi, että toisia olisi hyvä kohdella kuten haluaisi muiden kohtelevan itseään. Harva haluaa elämältä kuitenkaan pelkästään rahaa ja menestystä, vaan kaipaa myös hyväksyntää ja rakkautta. Jos ei hyvinä päivinään ja elämänsä kukoistuksessa, niin huonoina aikoina ja ollessaan syystä tai toisesta avuton ja sen takia muiden hyväntahtoisuutta vailla. Haluaisitko muiden kohtelevan itseästi töykeysti tai välinpitämästi, jos olisit jonkinlaisesssa hätätilanteessa etkä pystyisi auttamaan itse itseäsi tarpeeksi? Eiväthän hekään hyödy sinun auttamisestasi mitenkään, joten kenenkään ei varsinaisesti ole pakko tehdä kenellekään mitään. Hyöty ja pakko eivät kuitenkaan ole elämässä ainoat merkitykselliset asiat, eiväthän?
Ei ehkä kannata vastata noin sosiopaatin/psykopaatin oloiselle. Huh...
Ystävällisyys tulkitaan siten että on yksinkertainen tai seksuaalisesti poikkeava.
Mitä tarkoitat; haluaisitko olla epäystävällinen ja töykeä?
Haluaisitko olla kylmän viileä? Käytöksesi jättää sinusta kuvan muiden ihmisten mieliin ja jos joskus haluat päästä esimerkiksi uralla eteenpäin niin käytöksesi varmasti muistaa henkilöt joita et pitänyt minään.
Muuten hyvä käytös on sivistyksen merkki ja syy hyvälle käytökselle on se että se tekee ilmapiiristä miellyttävän. Siksi moukat eivät yleensä pääse piireihin kun he pilaavat ilmapiirin käytöksellään.
Aijaa että sulla on tollanen kanta tähän asiaan?
No sit se on varmaan sulle ihan okei, että joku tuntematon ihminen vahingossa tönäsee sua eikä pyydä anteeks ja haistattais sulle paskat ja käskee sua kattomaan etees koska... Eihän se henkilö hyödy susta mitenkään nii miks se olis sulle ystävällinen? :)
Eli vois sanoo et kaikki ihmiset vois siis kohdella sua epäkohteliaasti sun mielestä ja vieläpä ilman että se mitenkään haittais sua? Oot ihanan reilu koska et vaadi muilta kohteliasta käytöstä itteäs kohtaan!<3 ...nostan hattua ;)
Onnea valitsemallesi tielle ap... :)
[quote author="Vierailija" time="30.11.2014 klo 01:56"]Miksi pitäisi olla ihmisille ystävällinen? Ymmärrän että työhaastattelussa, pomolle ja ylipäätään ihmisille joista itselle voi olla hyötyä kannattaa olla ystävällinen koska he vaikuttavat saatko työtä tai jotain muuta itsellesi. Tämähän on ihan selvä.
Mutta miksi muille ihmisille esim työkavereille (joista ei tiettävästi tule olemaan itselle etua) pitää olla ystävällinen tai miksi tuntemattomille pitäisi olla ystävällinen? En halua näiltä ihmisiltä mitään eikä heillä ole mitään syytä puhua minulle.
Voisiko joku asiallisesti selittää miksi pitäisi olla ystävällinen? Mitä hyötyä siitä on? Ainoa mitä haluan elämässä on raha ja menestys. Ei kiinnosta muut ihmiset.
[/quote]
Tulet sen vielä väistämättä itse oivaltamaan, älä huoli.
Onneksi en tunne kaltaistasi ihmistä.
Sitten kun jollain työpaikalla päässä naksahtaa ja alkaa murhata ihmisiä niin ehkä se jättää ne jotka ei ole mulkkuja murhaamatta :) (siinä ei ole ap:lle tarpeeksi hyötyä?)
Jos se ystävällisyys niin hienoa, niin sitä pitäisi myös osoittaa siten kirjoittamalla eikä tulla toiselle vittuilee jos on vähän erimieltä. Eihän teeskentely ole ystävällisyyttä, vaan kieroilua, joka johtaa yleensä toisten hyväksikäyttöön.
Niinkö, sinun mielestäsi kannattaa olla ystävällinen vain, jos siitä on jotain hyötyä. No mitenkäs on, onko sinua kohtaan kukaan ystävällinen? Ja mitä he kenties kuvittelevat hyötyvänsä sinusta? Kylläpä oletkin itsekäs ihminen. Onneksi et kuulu ystäväpiiriini. Olet ankeuttaja sanan varsinaisessa merkityksessä. Kun olet vain hyötymistarkoituksessa ystävällinen, niin ystävällisyytesi tulkitaan - aivan oikein - teeskentelyksi. Milloin sinulla inkkarit loikkasivat kanootista ja pakenivat yhdessä muumien kanssa laaksosta?
Olen varma, että sinä et pitäisi maailmasta jossa kaikki ajattelisivat niinkuin sinä. Saisit itse kokea tylytystä ja huonoa kohtelua päivittäin toisten ihmisten taholta. Maailma mikä olisi täynnä psykopaatteja olisi aika kurja paikka elää.
[quote author="Vierailija" time="30.11.2014 klo 10:54"]Sitten kun jollain työpaikalla päässä naksahtaa ja alkaa murhata ihmisiä niin ehkä se jättää ne jotka ei ole mulkkuja murhaamatta :) (siinä ei ole ap:lle tarpeeksi hyötyä?)
[/quote]
Juurikin näin!!! :D
Up