Onko kellään jäänyt mikro jumiin
Ei vaan sammunut sitten millään. Piti sitten hakea rapputuoli, että ylsin ottamaan töpselin seinästä.
Tein vieä sellaisen virheen, että jätin sen yksin päälle, kun lähdin käyttämään koiran pikaisesti pissalla.
Ihmettelin, että miten se voi olla vielä päällä takaisin tullessani. No onneksi mitään vahinkoa ei kuitenkaan sattunut.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Siis jätit mikron päälle, kun lähdit kotoa?
Kyllä laitoin kahden minuutin ohjelman ja lähdin käyttämään koiraa pikaisesti ulkona.
En ole ennen noin tehnyt ja heti sattui tämmöinen homma.
Ei tulisi mielen viereenkään jättää mikroa päälle, kun lähtee ulos.
Meillä jumiutui kotimikro ennen jatkuvasti kunnes se vaihdettiin Applen laitteeseen.
Olen joskus miettinyt minkälaiset ihmiset saavat toheloitua ja perseiltyä kämppänsä omalla hölmöydellään tuleen. Nyt sain siihen vastauksen, aloittajan kaltaiset ihmiset.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Siis jätit mikron päälle, kun lähdit kotoa?
Kyllä laitoin kahden minuutin ohjelman ja lähdin käyttämään koiraa pikaisesti ulkona.
En ole ennen noin tehnyt ja heti sattui tämmöinen homma.
Itse asiassa olisi pitänyt tajuta, että sen ohjelman olisi pitänyt loppua ennen kuin ehdin edes ulos.
Pihalla oltiin varmaan se kolme minuuttia sitten.
Joissain integroiduissa mikroaaltouuneissa on jäähdytys/tuuletus ominaisuus, jolloin mikro jäähdyttää itsensä. Käytön jälkeen voi kuulua hurinaa, joka kuulostaa samalta kuin laite olisi vielä käynnissä. Puhallin voi olla käynnissä muutaman minuutinkin jolloin se jäähdyttää laitteen toimintaosat käytön jälkeen.
Onkohan ollut kyseessä tämä mikron itsenäinen tuuletus, itsekin ensimmäisellä kerralla pelästyin kun mikro jäi hurisemaan itsekseen eikä sammunnut napista, mutta tästä oli kyse.
Siis jätit mikron päälle, kun lähdit kotoa?