Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ylipainon kanssa eläminen

Vierailija
04.10.2021 |

Muutama vuosi sitten sairastuin sairauteen, jonka vuoksi paino alkoi nousta, nyt sitä on tullut parikymmentä kiloa. En ole ikinä kärsinyt ylipainosta, vaan olen aina saanut laihdutettua esim. raskauden jälkeen tulleet kilot. Nyt kuitenkin asia on toisin ja tämä turvotus ei lähde vaikka millä kuurilla kituuttaisin. Sairastumiseni jälkeen olen yrittänyt kaikkea. Ainoa asia on nyt pyrkiä ruokavaliolla estämään sitä, ettei paino nousisi edelleen kohtuuttomaan tahtiin. Olen ottanut asian lääkärilläkin pariin otteeseen esiin, ilman mitään varsinaista apua. Tämä on niin ahdistavaa.

Nyt siis kysynkin teiltä, jotka ovat ylipainonsa hyväksyneet, miten siinä olette onnistuneet? Itsellä on tuo bodypositive totaalisen hukassa omaa kehoani kohtaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajan kanssa vaan väsynyt asiaa miettiimään. Olen sairaalloisen ylipainoinen, ollut jo yli 10 vuotta. Yritin aikoinaan laihduttaa mutta päädyin vain jojoiluun ja ahmintahäiriöön. Sitten kyllästyin miettiimään koko asiaa ja olen tyytyväinen siitä, että pystyn edes kävelemään yms. Ulkonäköä en mieti ollenkaan.

Vierailija
2/6 |
04.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä sairaus sut lihotti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se ole ylipainoa jos se on turvotusta. Turvotukseen auttaa jonkin verran liikunta, terveellinen syöminen (oikea määrä myös proteiinia, sillä proteiinin puutos turvottaa myös!), nesteenpoistolääkkeet ja tukisiteet. Ylipaino altistaa kyllä turvotuksille ja selluliitille. Selluliitista puhutaan yleensä muhkuraisena rasvakertymänä, mutta lääketieteessä selluliitti on ihon sidekudoksen tulehdustila.  Mikä on syytä ja mikä on seurausta? Lihominen aiheuttaa liitännäissairauksia.

Vierailija
4/6 |
04.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilpirauhasen leikkaamisen jälkeen tullut vajaatoiminta, johon on vaikea saada tasapainoa. Lisäksi sydämenongelmat turvottelee selkeästi. Mikä osuus on läskiä ja mikä turvotusta, siitä on vaikea sanoa. Selluliitti ei ole ongelmana. Lääkärin ohjeistus oli kuitenkin vain pyrkiä huolehtimaan, ettei paino enää nouse, jonka vuoksi tiheä punnitus ja ruokapäiväkirjan tarkka pitäminen.

Varmasti pitäisi vaan olla miettimättä liikaa noita kilojaan, kun ei niistä tahdo eroonkaan päästä. Se ei vaan ole helppoa, kun olen aina pystynyt hallitsemaan painoni tähän mennessä.

Ap.

Vierailija
5/6 |
05.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vika on korviesi välissä. Syö vähemmän. Älkää aina valittako tänne jos itse saatte omalla käytöksellänne jojoilun aikaiseksi!

Vierailija
6/6 |
17.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuule, se on vaan niin, että jokaisella meistä on omat taakat kannettavina.