Hautajaisten järjestäminen
Hirvittävän raskasta järjestää aivan yksin. Vainajan kanssa ei koskaan tullut puhuttua miten haluaisn ne järjestettävän. Jotenkin olen aivan hukassa, että mitä teen ja mitä jätän tekemättä. Miten saan niistä kunnialliset?
Kommentit (2)
Valitset mieleisesi hautajaispaketin hautaustoimistosta.
Tarvitaan arkku aina ja joko arkkuhautapaikka tai tuhkaus ja uurna. Tuhkaaminen on merkittävästi halvempaa. Jos on hautapaikka, siihen tarvitaan hautakivi tai vanhaan kiveen uusi kaiverrus tai laatta. Hautakivi menee ensi kesälle, koska talvi on tulossa ja talvella niitä roudan takia asenneta.
Kaikki vainajan kuljetukset ja muut, mitä et osaa ajatellakaan, hoidetaan hautaustoimiston toimesta.
Jos siunaustilaus on kirkollinen, siihen on valmis kaava. Papin kanssa juttelet niin, että hän osaa kertoa muutaman kauniin lauseen vainajasta ja hänen elämästään.
Hautajaiset on kuoleman helpoin osa, joskin emotionaalisesti hyvin raskas.
Osanottoni!
Ota yhteys hautaustoimistoon. Siellä osaavat neuvoa.