Vilppulantie, Niinimäentie ja Teerisuontie
Millaisella alueella sijaitsevat Helsingin Malmilla. Kannattaako muuttaa?
Kommentit (21)
Voisitko kuitenkin vähän perustella kantaasi?
halvalla tehtyjä kauheita laatikoita.
En halua asua rumassa lähiössä tai talossa.
Mulla asuu veli siellä ja tasaseen käydään siellä yöpymässä. Kesällä oltiin viikko, eikä siellä kyllä mitään mekkalointia kuulunu.
Tietty jos kaipaa kauheesti tapahtumaa ja menoa ympärilleen, ni sitte ei kai sinne kannata muuttaa.
Minua ei kauheasti jaksa kiinnostaa miltä asuintaloni näyttää ulkopuolelta. Sisäpuoli on tärkeämpi, siellähän sitä asutaan. :)
T: AP
Tien toisella puolella on iso alue 70-luvun lopussa (tai 80-luvun alussa) rakennettuja kaupungin vuokra-asuntoja. En uskoisi, että on kovin levoton paikka, sijaitsee siis hieman syrjemmässä asemasta. Ala-Malmi on kyseessä.
Näissä asuu tavallsia ihmisiä. Osin ovat hitas-asuntoja. Valmistuneet noin 80-luvulla. Rauhallista kulmaa. Somalit ja muu porukka asuu lähempänä ostoskeskusta kaupungin asunnoissa.
Palvelut ovat loistavat: isot kaupat, kirjasto, uimahalli, Malmi-talo, kansanopisto...
Asuntojen pyyntihinnat ovat hieman korkeat tämän hetken tarjonnass, mutta varmaan tinkivät niistä.
ja nämä mainitsemasi tiet ovat hitusen kauempana.. no Vilppulantie kyllä kivenheiton päässä kirjastolta, mutta nuo toiset jo kauempana ja on siellä rauhallista ja mukavaa liikkua, enkä ole öisin pelännyt. Asemanseutu sen sijaan on kamalaa aluetta, aivan järkyttävää. Sinne en soisi lapsia edes vievän käymään klo 18 jälkeen.
Ja ylä-Malmi on suurimmaksi osaksi omakotitaloaluetta. Mainintana vain sille joka luuli " betonilähiöksi" .
Mutta kun kerran olen Malmilta pois päässyt, en kyllä sinne takaisin haluaisi. Jos muutatte tuolle alueelle, palvelut ovat tosilähellä ja hyvät, ja julkiset kulkuyhteydetkin loistoluokkaa. Mutta itse asuin Hoasin asunnossa melkein aseman katolla ja kaikenlaista älämölöä kyllä näkyi ja kuului.
Kaksi kertaa silloisen poikaystäväni autoon murtauduttiin (Citymarketin parkissa ja Malmin Novan parkkihallissa), melkein ikkunani alapuolelta löydettiin se naisen pää muutama vuosi sitten ja yksi mies myös murhattiin aseman läheiselle bussipysäkille asuinaikanani. Mutta kuten sanottu jos ette liiku asemalla päin, voitte nauttiakin elämisestä.
ennen vanhaan ainakin ylä malmi oli se paras paikka
Tosin aina Ylä-Malmin puolella. Tosiaan kuten aikaisemmin kerrottiin Ylä-Malmi on pääosin omakotitaloja ja pienkerrostaloja. Tosi rauhallista ja puistoja ja kenttiä lähistöllä. Joukossa on myös kivoja ja siistejä vuokra-asuntoja. Aseman seutu on sitten asia erikseen, mutta muutoin Malmi on huomattavasti mainettaan parempi paikka asua.
ois Tapanila tai siltamäki....Entisenä Tapanilalaisena sanoisin, että on kiva paikka ja lähellä Malmia... yksi juna pysäkki...
Harkitsen vuokra-asuntoa ( VVO) osoitteessa Vilppulantie 29 A Malmi Helsinki, mikähän on alueen rauhallisuustaso, tai miten tuon nyt sanoo...Tämä missä nyt asun , on todella rauhallinen , ei meteliä pyhinä , ei arkena. On vaan toisessa kaupungissa. Tietysti se on tuurissa , millaiset seinänaapurit on , ja se on minulle se tärkein juttu, että saa nukkua yönsä. Ja pummeista en ole oikein välittänyt, eikä ole rahaa jakoon ylensäkään kenellekään omista tuloista.
Alakoulu Hietakumpu on loistava! Ei ole meillä alamalmin puolella ollut valittamista. Ostarilla pyörii samat 20 juoppoa vuodesta toiseen, niin kuin muillakin ostareilla. Rauhallista, hyvät palvelut ja junarata. T. Opeäiti
Sen mitä Vilppulantietä olen kulkenut, ei mitään hässäkkää missään. Vanhempani asuvat okt:ssa siinä kivenheiton päässä.
Palveluista: kirjasto, uimahalli, torikin, muutama ok ruokapaikka, ostarin kaupat. Posti, nordea ja mäkki lähtivät, mutta kauppoja on ihan kivasti. Ja kahvila, alko, pari kirpparia. Hyvät liikenneyhteydet. Kesällä kiva lasten uimaranta tapaninvainion puoleela joen rannassa. Itä-ja eteläpuolella erinomaiset lenkkitiet, puistoaluetta paljon. Malmin lentokentän maasto ja tapahtumat, toistaiseksi. Päivystys malmin sairaalassa, terveysasemalta aina saatu aika.
Nykyään ainakin juuri Ala-Malmin puoli on paljon rauhallisempaa kuin Ylä-Malmi. Vaikka siis itse asun juuri mainitussa osoitteessa näissä "hirveissä" kaupungin asunnoissa :D Ulkoa eivät ole ilo silmälle mutta sisältä oikein mainioita, tilavia ja halpoja kun vertaa muihin tarjolla oleviin. Yhtäkään ulkomaalaista ei meidän rapussa ainakaan asu, häiriöitä ei ole ollut. Lapsilla iso alue leikkiä meidän ja muiden pihoilla ilman autoliikennettä. Koulu on kiva ja pieni ja matka sinne taittuu yhden tien ylityksellä ja puoliksi peltotietä, matkaa 0.5km ;) Ja kaikki palvelut 5min kävelymatkan päässä. En muuttaisi minnekään pois jos vaan täältä isomman asunnon saisi, niitä hissitaloissa aika niukasti. Että kyllä tää on "kauheen pelottava" paikka. Aiemmin olen koko elämäni asunut Töölössä, Kalliossa, Vallilassa ja hetken Espoossa. Tämä kyllä kaikinpuolin perheellisenä päihittää ne! Vertailun vuoksi, itse maksamme alle 800e kolmioista tässä ja tien toisella puolella samalla hinnalla ei saa edes minikaksioita vuoralle vvo:lta :D Mukavasti sekoittuu alueella omistus, asumisoikeus, vapaarahoitteiset vuokra-asunnot ja kaupungin asunnot joten koulukaan ei ole mikään huono. Ylä.Malmin torin lähialuetta välttäisin kun on pieniä lapsia, siellä eniten häiriötä ja autotiet niin lähellä ettei lapsia uskalla itsekseen kauppaan päästää.
Erinomainen paikka on tämä Ala-Malmi - vuonna 2018. Rauhallista on, iltalenkiltä juuri tulin - en ole koskaan nähnyt levotonta menoa täällä ja olen asunut jo 7 vuotta täällä. Lisäksi kaikki palvelut lähellä & liikenneyhteydet loistavat. Keskustaan menee junia viiden minsan välein; matka-aika 13-15 min.
Aivan järkyttäviä kämppiä. Paha ludeongelma Teerisuontiellä.
90- luvulla teerisuontie/vilppulantie 26 tunnettiin punaisina pihoina.
Lapsuuteni vietin siellä ja tykkäsin!
Nyt vanhempana vuosia myöhemmin lähes kaikki ympärillä oleva on rakennettu täyteen.
Ei ole enää lähi metsiä, maikkaria yms.. onkohan keidaskiskakin vaihtanut jo nimeä..
Pihalla somali lapset juoksivat hippasia. 90 luvulla ei niitä lapsia meidän pihoilta löytynyt.
Aikoinaan teerisuontiellä oli Pekan kiska. RIP Pekka <3
Monet karkit ostin sulta. 10 nallekarkkia ja yks tollanen ja kaks tollasta.
Voi niitä aikoja!
oli sitten ylä tai ala Malmilla.