Miten tallin tuoksua kotiin?
Haluaisin hevostallin tuoksua kotiin. Miten se olisi mahdollista ilman tallivierailuja?
Kommentit (17)
Tota hevospaskaa mäkin oisin ehdottanut. Sitä "palanutta" eli kuivunutta myydään kyllä kukkapenkjeihin. Voit hyvin laittaa ruukkuun lattialle.
Miksi joku haluais paskanhajua sisälle? Yleensä siitä halutaan eroon.
Heinäpaaleja huoneen nurkkaan. Vie vaatteita viikoksi hevostallille ja ripustele ne sen jälkeen ympäri kämppää.
kakkaa. ja heiniä lattialle niinkun ennenvanhaan :)
Yök! Yleensä siitä hajusta halutaan eroon.
Lainaa sun kenkiä ja vaatteita mulle kun olen menossa tallille. Voin nuohota ne oikein kunnolla ja tuoda sinulle :)
Tai sitten heinää ja olkea kotiin?
Hei loistava idea joulumyyjäisiin talli-ihmiset. Nyt hajustumaan talliin tyynyjä tai mitä nyt vaan ja viikon päästä myyntiin!
Varmaan silläkin saa että jättää ihan siivoamatta ja antaa pölyn olla. Heinänpölyä kunnon heinäpaalista ja vaikka paskaset saappaat olohuoneen nurkkaan. Hikinen flanelipaita sohvalle koristeeksi. =P
Ootko tosissas? Meillä 15v tytär tuo päivittäin hevonkakkaset haisut eteiseen. Ällöttävä katku.
Kiitos loistavista ideoista!
Moni ihmettelee kysymystäni. Minulle tallituoksut ovat yhdistelmä hevosta, olkia jne. En yhdistä tuoksua lantaan niinkään.
No ehkä se paras tallintuoksu tulee heinistä ja kutterista , tuskin kukaan mitään paskanhajua kotiinsa haluaa
Tunnetko ap ketään heppa ihmistä? Varmasti jollekin sopisi että veisit huovan tallille ja sitä pidettäisiin vaikka yön yli hepan päällä? Sitten niitä olkia ja ehkä vaikka kuusenoksiakin kotiin?
Nahkatavaroita, heinää ja tuorettapurua joihinkin lasipurkkeihin. Ja valkosipulirouhetta :)
Linimenttiä ostaisin myös ja käyttäisin itselle.
[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 14:47"]
Tunnetko ap ketään heppa ihmistä? Varmasti jollekin sopisi että veisit huovan tallille ja sitä pidettäisiin vaikka yön yli hepan päällä? Sitten niitä olkia ja ehkä vaikka kuusenoksiakin kotiin?
[/quote]
En tunne tällä hetkellä. Ratsastin jonkin verran nuorena. Tallin tuoksu tulee joskus hajumuistona ilmeellisissä yhteyksissä. Mutta tosiaan voisin varmaan järjestää huovan tallille. Hieman ehkä ihmettelisivät!
Hommaa hevosen paskaa kotiin vaikkapa kaverisi avulla. Siinä se.