Palstalääkärit, mutä diagnosoisitte?
Lääkärillä ja verikokeissa siis käyty eli tutkimukset käynnissä, mutta ajankuluksi tällainen puolivakava keskustelu.
Oireita (voivathan olla yhdessä tai erikseen) mm. päänsärky tosi usein (väh. 1x / vko), alipainoisuus (ajoittainen ruokahaluttomuus, mutta toisinaan taas maistuu kuin pienelle kylälle), jatkuva energisyys eli unentarve pieni ja väsymys on helppo "unohtaa", huimaus, vatsa usein löysällä, aineenvaihdunta on nopea mutta uloste pääosin löysää.
Tässäpä näitä siis...
Kommentit (4)
Kilpirauhasen liikatoiminta. Maksu kassalle lähtiessä,kiitos.
Stressi ja siitä seuraavat vaivat, hampaiden narskuttelu. Käyt ylikierroksilla. Poissulkuna täytyy tarkastaa kilpirauhasarvot, jos ne kunnossa, jäljelle jää stressi.
Lääkäri halusikin otattaa myös kilpirauhasarvot. No, ensi viikolla selviää noiden kokeiden tulokset, en edes muista tai tiedä mitä kaikkea niistä aiottiinkaan katsoa.
Ja otsikonhan piti sanoa MITÄ eikä mutä.. :)