Säästövinkkejä opiskelijalle
Aloitin juuri opiskelut ja huomaan, että elämiseen menee järjettömät summat rahaa. Vaikka asun halvassa asunnossa, niin silti joka kuukausi menee rankasti minuksella. Lisäksi tuntuu, että joka kuukausi jokin mikro tai muu tärkeä vehje menee rikki ja siihen menee taas rahaa, kun täytyy ostaa uusi tilalle. En saa rahaa vanhemmiltani, joten vinkuminen sinne suuntaankaan ei auta. Ruokaankin tuntuu menevän älyttömät summat rahaa, vaikka en mitään herkkuja ostakaan. Pelkät ruokaostokset ovat kuukaudessa vajaan 150 euron luokkaa ja siihen vielä ruokailu koulussa. Ostan paljon kasviksia ja hedelmiä. Toki tulisi halvemmaksi syödä pelkkiä makaroneja ja puuroa, mutta pelkään, että terveys siinä menisi. Jo tälläkin "terveellisellä" ruokavaliolla saan kaikki mahdolliset flunssat vuodessa, joten pelkän puuron vetäminen kyllä vetäisi terveyden vieläkin huonommaksi.
Töitä en pysty ainakaan koulun ohessa ottaa, koska päivät vietän koulussa ja ilta-aika menee läksyihin ja lukemiseen. Toki sitten kesällä toivottavasti saan kesätöitä. Mutta ihan yleisiä vinkkejä kaipaisin säästämiseen. Baareissa en juuri käy kuin kerran kuukaudessa ja silloinkaan en juo, joten siihen minulla ei mene rahaa (vain pääsymaksun ja narikan verran).
Kommentit (35)
Vaikeaa on, tiedän omasta kokemuksesta. Pystyisitkö viikonloppuna tekemään töitä? Oletko nostanut opintolainaa?
En usko, että tuosta voi enää säästää. Olen itse opiskelija, mutta minulla menee kuussa 300 euroa ruokaan ja taloustarvikkeisiin (erikseen puhelinlaskut yms.).
Mutta mitä tuohon vastustuskykyyn tulee, niin en nyt usko, että tuo hedelmien ja vihannesten syönti siihen pelkästään liittyy. Kannattaa mielestäni ostaa vaikka paria lajia edullista hedelmää, mutta en usko, että niiden määrä per vuorokausi korreloi vastustuskyvyn kanssa. Vastustuskykyyn kun vaikuttaa muutkin asiat, stressi. Kaiken lisäksi, jos syöt kouluruoan jonka kanssa on myös monipuolisesti salaattia, en usko, että saat selvästi liian vähän niitä ravintoaineita, joita on kasviksissa.
Kuka muka ei jää miinukselle jos ei käy töissä. Mä jään noin 400 euroa miinukselle joka kk.
150e ruuasta ei ole niin jumalattomasti että siitä hirveästi voisi pihistää, mutta oletko kasvis- vai sekasyöjä? Mulla piti pakon edessä jättää lihasafkat pois ja ottaa tilalle soijarouhe ja linssit yms että oli varaa elää. Ei ollut paha ratkasu, ruoka oli edelleen hyvää mutta vähän halvempaa, plus kehityin kokkina huimasti.
Se on ärsyttävää jankkausta, mutta siinä säästää oikeasti, kun ostaa isompia pakkauksia. Esim. saippuaa ei kannata ostaa niissä pienissä pumppupulloissa vaan sellainen litran tonkka.
Itse suosin sellaisia "epämääräisiä" ruokia :) Tyyliin pelkkää kanaa ja kastiketta (sellainen pussi maksaa meillä päin 65 senttiä), tai jauhelihaa, mausteita, ketsuppia ja spagettia. Joskus ostan ison leipäpussin ja syön pelkästään sitä pari päivää. Tiedetään, leipominen tulisi (kuulemma) halvemmaksi mutta ei voi mitään. Olen köyhä, mutta ei minua hirvitä maksaa paria euroa isosta pussista leipää.
Kirjoitan lisää jos keksin. Ja tiedän, nämä ovat ihan päivänselviä neuvoja, mutta vaikea se on keksiä mitään maata mullistavaakaan... :)
Tuosta on varmaan vaikea enää säästää. Tarjouksien seuraaminen on ensiarvoisen tärkeää.
Marttojen vinkit
http://www.martat.fi/rahat/saastovinkit/
http://www.martat.fi/ruoka/ruoanvalmistus/edullinen-kotiruoka/
Vihannesten ja hedelmien ostaminen on hyvä, mutta valitse ostettavat lajit edullisuuden mukaan. Esimerkiksi porkkanan, lantun ja keräkaalin kilohinta on halpa, mutta ravintoarvo hyvä. Sen sijaan tomaatit ja kurkut ovat suurimmaksi osaksi vettä, mutta niiden kilohinta on yleensä selvästi kalliimpi. Eksoottiset hedelmät kannattaa jättää kaupan hyllyyn ja ostaa sen sijaan omenoita, banaaneja ja appelsiineja silloin, kun niitä on tarjouksessa edullisesti. Linssit ovat edullisia ja niistä saa ravintoarvoltaan erinomaista ruokaa.
Myöskään opintolainaa ei pidä pelätä, jos opiskelee alaa, jonka työllisyysnäkymät ovat hyvät.
Kaikkea säilyvää (WC-paperit, jauhot, mausteet ym) kannattaa ostaa, kun on hyvä tarjous. Ennakoinnilla säästää yllättävän paljon. Ei kannata päästää mitään loppumaan ja ostaa sitten kalliilla hinnalla. Tietenkään koti ei voi olla varasto ja täynnä tavaraa, mutta järjen käyttö on sallittua. "Pienistä puroista kasvaa iso virta" pitää tässäkin asiassa paikkansa. Tsemppiä elämääsi!
No aika paljon menee kyllä ruokaan rahaa, kuitenkin syöt koulullakin eli sun pitää ostaa vain aamupalatarpeet ja iltaruoka. Oma valintasi ovat nuo hedelmät, itsellä ei ainakaan opiskeluaikana ollut semmoisia varaa ostella ja terveenä pysyin :)
Tee edullisia ruokia, ihan perusruokaa, tyyliin juuri kanaa ja riisiä, spagettia ja jauhelihakastiketta, muusia ja lihspullia, keittoja ym. Näin yhden annoksen hinta ei ole kuin alle euron, yhdestä ruuasta syö kuitenkin monta kertaa.
Minäkin suosittelen nimenomaan aina kauden kasviksia, esim nyt juureksia, kun niistä oppii kokkaamaan, saa edullisesti hyvää ja terveellistä. Samoin soijarouhe ja -suikaleet käyttöön vaikka sekäsyöjä olisikin. Hyödynnä mahdollisuuksien mukaan esim. leipomoiden tehtaanmyymälät, saa leipää tosi edullisesti. Kiinnitä huomiota ruokahävikkiin, olet maksanut myös kaikesta minkä heität roskiin.
Tarjoukset, ne tarjoukset ja varmista kassalla että kuittiin tulee se tarjoushinta. Kannattaa myöskin huomata, että tarjous ei välttämättä ole halvempi kaikista vaihtoehdoista.
Esim. suihkusaippuoista "Dove NYT -75 % NORMAALISTA HINNASTA" on silti kalliimpi kuin Euroshopperin suihkusaippua siellä alimmaisella hyllyllä.
Lidliä kannattaa myös suosia.
Minun joskus opiskelijana käyttämä hc-säätö vinkki on tehdä ruuasta niin helvetin tulista, että sen saa alas vain kiukukulla. Vatsa alkaa viestitämään yllättävän pian olevansa täynnä, koska ei kestä ottaa yhtään enempään vastaa tuota ihan liian tulista ruokaa.
Muista myös ettei leipäjonoon meneminen ole häpeä.
Tähän väliin on sanottava, että omasta mielestäni 150e pelkkään ruokaan kuukaudessa on opiskelijalta jonkin verran - varsinkin jos "päälle" syöt vielä koulussa. Toki miten kukakin arvottaa, mutta edellisvuonna opiskelevana kasvissyöjänä laskin ruokaan menevän noin 80e/kk - ja hyvin pitkälle tein ruuat alusta loppuun itse mahdollisimman terveellisistä aineksista.
[quote author="Vierailija" time="09.11.2014 klo 16:49"]
Tähän väliin on sanottava, että omasta mielestäni 150e pelkkään ruokaan kuukaudessa on opiskelijalta jonkin verran - varsinkin jos "päälle" syöt vielä koulussa. Toki miten kukakin arvottaa, mutta edellisvuonna opiskelevana kasvissyöjänä laskin ruokaan menevän noin 80e/kk - ja hyvin pitkälle tein ruuat alusta loppuun itse mahdollisimman terveellisistä aineksista.
[/quote]
Minunkin mielestä tuo summa on aivan liikaa ruokaan yhdeltä ihmiseltä. Pärjäisin hyvin vähemmälläkin ja voisi tästä kropasta muutaman kilon laihduttaakin. Valitettavasti myös ruokahävikkiä on jonkun verran. Teen aina liian isoja annoksia ja en tykkää syödä vanhaa ruokaa. Sen on muututtava ja sen olen itsekin tajunnut, että ei kyllä saisi mennä yhtään ruokaa roskiin. Paljon selvästi jo korjaantuisi jos saisin tämän ruokapuolen kuntoon. Pakollisille menoilla kun ei juuri mitään voi (esim. juuri nuo rikkimenevät tavarat). -ap
Muistan kyllä opiskeluajan hyvin..ensimmäiset pari vuotta oli aika perseestä, kunnes pääs oman alan töihin. Mutta siitä säästämisestä - mieti mitä ostat kaupasta, voisiko jostain vielä karsia? Itse jätin mm. juuston pois. Hyväähän se ois ollu leivän päällä, mutta loppujen lopuks aika turha. Sämpylät tein myös itse, säkki jauhoja ei paljon maksa ja siitä saa monta sämpylää..säästöä kuukaudessa tulee yllättävän paljon. Samoin tomaatti ja kurkku on talvella kallista, suosi mieluummin vaikka porkkanoita ja lanttua. Kaupassa kannattaa käydä sunnuntai tai maanantai aamuisin - sillon on eniten tuotteita tarjouksessa. Ja niitä tarjoustuotteita esim. jauhelihaa joka menee kohta vanhaksi voi laittaa pakkaseen. Kotona kannattaa myös olla aina jonkunmoinen kuiva-aine varasto esim. makaroonia, purkkihernekeittoa tms. Ei tarvii sitten syyä kynsiä kun rahat loppuu :)
[quote author="Vierailija" time="09.11.2014 klo 15:21"]
Pystytkö myymään kirpputorilla /huutonetissä /tori.fissä jotain mistä saisit rahaa?
[/quote]
Minulla on useampiakin kohteita myynnissä Huutonetissä ja Tori.fissä. Jonkun verran olen sieltä saanut menneisyydessä rahaa, mutta jostain syystä on ollut todella hiljaista kaupparintamalla, kun mikään ei ole mennyt kaupaksi. Mutta joo, hyvä idea kyllä muuten. Pyrin aina myymään kaiken turhan ja toisinaan saa yllättävänkin isoja summia kaupoista, kunhan myy tarpeeksi arvokasta. -ap
Opintolainan nostamatta jättäminen on ehkä typerintä mitä opiskellessa voi tehdä. Korkokanta on pienempi kuin vuosi-inflaatio, eli ansaitset ilmaista rahaa opintolainalla opiskeluajan + 10 vuotta. Itse aloitin ilta-/osa-aikaiset työt heti muutaman kuukauden opiskelun jälkeen, en vain yksinkertaisesti voi (enkä suostu tai halua yrittääkään) elää liian vähällä rahalla. Opiskeluaikana työpaikkoja kertyi 6. Varastotöitä, kauppaa, nettihommia, markkinatutkimuspuhelutyötä yms.
Onko sulla pakastinta? Ruokahävikin minimoimiseksi ylijäämät pakkaseen odottamaan vaikka seuraavaa viikkoa, vähän tuunaat ruokaa ja taas maistuu :)
Muistathan myös niitä tärkeitä vehkeitä uusiessasi suosia itse käytettyä. Toria, huutista ja paikkakuntasi kirpputoreja, etkä osta heti elektroniikkaliikkeestä uutta (vaikkakin ostaisin halvimmasta päästä). Vertaa eri paikkojen hintoja ennen ostamista.
Lisäksi voit säästää myös ulkona käymisestä, jos joku kuukausi menee reilusti miinukselle (Mikä menee miinukselle? Mistä sitten maksat sen miinuksen pois?) mieti huolella ennen baariin lähtöä onko sinulla OIKEASTI varaa laittaa siihen pääsymaksuun ja narikkaan edes sitä 10 euroa.
Oletko kerännyt kuukauden kuittisi ja laskenut menot yhteen? Jaotellut ne "ruoka", "hygienia", "pakolliset" (vuokra, netti, vakuutus, puhelin), "muu", jne. Paperilla näet selkeiten mihin menee mielestäni liikaa rahaa ja mistä voisit säästää. Minustakin 150€/kk yhden ihmisen ruokiin kuulostaa paljolta. Vaikka et pelkkää puuroa söisikään, niin välillä voit sitä syödä.
Tiedostatkin jo, että ruokaa menee roskiin, joten opettele välittömästi tekemään pienempiä ruoka-annoksia! Soijasuikaleet/-palat/-rouhe ovat tässäkin hyvä. Kun ostat 400g jauhelihaa ja siitä tehty lihapullatakina/jauhelihakastike/makaronilaatikko on liian suuri on ratkaisu laittaa osa pakkaseen (jauhelihana tai valmiina ruokana), mutta miinuspuolena, että muistatko käyttää pakastetun ruuan. Kun käytät soijarouhetta jauhelihan sijaan, otat pussista vain pienen osan (esim. 1dl, jonka turvotat kuumalla vedellä) ja loppu säilyy kuivakaapissa.
Muista myös hakea kesätöitä ajoissa, ettet jäisi ilman!
Pystytkö myymään kirpputorilla /huutonetissä /tori.fissä jotain mistä saisit rahaa?