Viiskymppisiä naisia paikalla?
Kun kuukautiset alkavat tulemaan harvakseltaan niin missä kohdin vaihdevuosia ollaan menossa? Onko hikoilukohtaukset vielä tulossa? Onko mahdollisuus äkillisiin runsaisiin vuotoihin ja mistä ne johtuvat?
En viitsi turhaan lähteä lääkäriltä kyselemään ajattelin, että jos joku kokeneempi osaisi neuvoa.
Kommentit (9)
Täällä syksyllä 50 täyttänyt. Itselläni reilu pari vuotta sitten kierto lyheni, pahimmillaan pariin viikkoon. Tätä kesti lähes vuoden. Sen jälkeen ovat harventuneet, tänä vuonna ollut kolmet menkat! Viime keväänä oli kuumia aaltoja jokunen kuukausi, kesällä ne katosivat. Nukun hyvin, mutta kiukkukohtaukset vaivaa ajoittain. Näin jos selviän, niin hyvä.
Olen 50+, menopaussi alkoi 45-vuotiaana. Kuukautisen niukkenivat tooosi paljon ennenkin hikoilu alkoi. Vasta hikoilupuuskat öisin saivat minut oivaltamaan että ehkä vaihdevuodet kyseessä.
Kärsin kaksi vuotta runsaista vuodoista ja söin Primolutia, joten ainakin lääkkeen takia menisit. Sitten loppui tyystin 54-vuotiaana. Lekurikaan ei tiennyt mistä johtui, kun ei ollut myoomia.
Pitkä aika noin 10 vuotta kärsitty, nyt alkanut helpottaa 56 v.
Kokeile ruokavaliota, liikuntaa ym. En tiennyt näytänkö hyvävointiselta mutta apua ei ollut ihan helppo saada.
49 täytin juuri. Minulla on käynyt päinvastoin eli kuukautiset tulevat tiheämmin ja tiheämmin. Kolme vuotta vanhemmalla ystävälläni taas vuodot tulevat ihan miten sattuu. Hänellä on myös unettomuutta ja itkunpuuskia, minulla ei kumpaakaan, ei myöskään kuumia aaltoja. Käsittääkseni oireet ovat jokaisella naisella yksilölliset eli toisen kokemuksista ei voi ennustaa miten itselle käy, mutta omalta äidiltä kannattaa kysellä.
En voi omalta äidiltä kysyä. Me ei olla koskaan keskusteltu mistään tuollaisista. Toisekseen, luulen, että saatan olla tullut isän sukuun enemmän noissa kohdin ja siltä löytyy naisia vielä vähemmän keneltä kysyä. Mutta kiitos vastauksesta kuitenkin. ap
Minullakin ensin harveni, sitten tiheni. Noin 1,5-2 vuotta sitten alkoi ihan älyttömän runsaat vuodot, jotka alkoi haitata töissäkin (mitkään tamponit eikä siteet riittäneet, vessa oli kuin sika olisi teurastettu ym. mukavaa).
Menin gynelle, todettiin 'pieni' myooma kohdussa joka aiheuttaa runsaan vuodon. Sain siihen lääkkeen ja tilanne rauhoittui. Olen nyt 52 ja menkat edelleen säännölliset.
Olen tasan 50 ja odottelen jo, että koko kuukautisriesa loppuisi. Mutta minkäänlaisia oireita ei ole ollut, kaikki menee samaan tappotahtiin yhä vain.
Nelonen jatkaa, hikoilen kyllä urheillessa (harrastan kuntonyrkkeilyä) mutta mitään kuumia aaltoja en ole kokenut, niissähän kai tulee yhtäkkiä kuuma ilman mitään syytä.
Muita?