Kristitty ei saa luottaa vaistoonsa ja sydämensä ääneen.
Ne eivät ole Jumalasta ja Raamatun kielto on ehdoton. Omia aivojaan ei ole lupa käyttää.
Kommentit (12)
Mitä ihmettä ap hourit? Omatunto eli sanotaan nyt vaikka sitten "sydämen ääni" on nimenomaan se, joka meille ihmisille on annettu avuksi, jotta erottaisimme oikean väärästä.
Monenko omatunto tappelee Raamatun käskyjä ja ohjeita vastaan. Jos vain pystyis niitä noudattamaan, niin selitykset jäis.
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 13:16"]
Monenko omatunto tappelee Raamatun käskyjä ja ohjeita vastaan. Jos vain pystyis niitä noudattamaan, niin selitykset jäis.
[/quote]Raamatussa käsketään mm. tappaa ja kivittää. Vanha Testamentti on täysin etnisten puhdistusten ja kansanmurhien tahrima. Kuin hollywood, mieluummin tapetaan kuin harrastetaan seksiä. Pyhitetty väkivalta läpäisee koko teoksen. Se ei kuitenkaan kerro Jumalasta, vaan ihmisen pahuudesta.
Jeesuksen sanoman puolestaan voi tiivistää näin: rakkaus, vapaus, universaali veljeys/sirasuus ja tasa-arvo. Ihminen ja hänen arvokkuutensa ovat kaikki kaikessa, ei mitkään kuolleet muotomenot tai rituaalit.
Ap, pyydä Jumalaa avaamaan sinulle, miten kristityn tulee uskoa ja elää. Jos sitä aidosti toivot ja pyydät, sinulle vastataan kyllä.
Jumala puhuu sydämelle ja Pyhä Henki johdattaa "vaiston" kautta kun uskova rukoilee ja kyselee Jumalan johdatusta elämäänsä.
No voihan se vaisto sanoa vaikka mitä pöljää?
Eli siis Raamattu kieltää itseensä luottamisen? Naurettavuuden huippu, onneksi olen ateisti.
Toi sun juttu on niin tuulesta temmattu et hoh hoijaa. Et edes tiedä mistä puhut. Olet varmaan uskontotunilla kullut sanan raamattu ja siinä kaikki.
Minustakin ap nyt tappelee itsensä kanssa, kukaan ei ole sulle mitään väittänyt?
Ei pidä paikkaansa. Tuo on sun omaa keksintöäsi. Jumala on antanut ihmiselle järjen ja omantunnon äänen käytettäväksi tässä elämässä kaikkeen hyvään ja hyödylliseen.
Ap availee joka päivä samantyyppisen keskustelun. Ehkä hänellä on etsikonaika ja uskonasiat kiertävät mielessä, eikä oikein ole vielä päässyt sinuiksi itsensä kanssa -> uskoako vaiko eikö. Ja jos uskoa, miten.