Voinko mennä johonkin seisomaan kyltin kanssa?
Palkkaisikohan joku silloin töihin vai katsoisivatkohan vain kieroon. Mitä mieltä, annanko itsestäni näin vain hullun kuvan?
Kommentit (10)
Joo, töihinottajia varmasti tulee olemaan ihan jonoksi asti. Voit tehostaa vaikutusta pukeutumalla vaikkapa äiti Teresaksi tai muumipapaksi.
Huutele kanssa jotain tehokkaita iskulauseita, esimerkiksi JEESUS TULEE ja LOPPU ON LÄHELLÄ
Kirjoita kylttiin, että pilu viiskymppiä!
Joku teekkari (muistaakseni) pari vuotta sitten meni seisomaan Helsingin rautatieasemalle tuollaisen kyltin kanssa. Kesätöitä etsi. Kyltissä luetteli kaiken osaamisensa. Ja sai työpaikan, vieläpä oikein hyvän. Lehdissä tästä oli juttua. Niin että ei tuo nyt ihan hullu ajatus ole.
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 11:38"]Joku teekkari (muistaakseni) pari vuotta sitten meni seisomaan Helsingin rautatieasemalle tuollaisen kyltin kanssa. Kesätöitä etsi. Kyltissä luetteli kaiken osaamisensa. Ja sai työpaikan, vieläpä oikein hyvän. Lehdissä tästä oli juttua. Niin että ei tuo nyt ihan hullu ajatus ole.
[/quote] oliko tämä se sama tapaus joka myöhemmin paljastui sen palkanneen firman mainostempaukseksi?
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 11:28"]
Palkkaisikohan joku silloin töihin vai katsoisivatkohan vain kieroon. Mitä mieltä, annanko itsestäni näin vain hullun kuvan?
[/quote]
Et varmaan, jos haet sellaista työtä, jossa pitää seistä kylttien kanssa kadulla.
Tai kokeile vaikka tiikeripukua, voit yrittää senkin avulla todistaa, että pystyt tuollaiseen hommaan.:)
Alan olla oikeasti tosissani, kun noita töitä ei tunnu löytyvän lähetti miten monta hakemusta tahansa! Ap
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 11:39"]
Alan olla oikeasti tosissani, kun noita töitä ei tunnu löytyvän lähetti miten monta hakemusta tahansa! Ap
[/quote]
Tuttu tunne.Kokeile kylttihommaa ja tule kertomaan meille,miten meni,kannattaako muidenkin tehdä niin :)
Ehkä sitten kokeilen kun olen saanu tuon ison esseen pois alta :) Paikkakunta vain on kohtuu pieni, että pelkään, jos estää jatkossa töiden saamisen. "Ai sä olit se kylttihullu? Joo, ei jatkoon." Ap
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 11:48"]Ehkä sitten kokeilen kun olen saanu tuon ison esseen pois alta :) Paikkakunta vain on kohtuu pieni, että pelkään, jos estää jatkossa töiden saamisen. "Ai sä olit se kylttihullu? Joo, ei jatkoon." Ap
[/quote]
Pienellä paikkakunnalla ei yleensä ole avoimia työpaikkoja, ei kyltillisille eikä kyltittömille etsijöille. Mene Helsinkiin.