Kellään kohdunkaulan syöpää?
Mulla on ihan ihme vuotohäiriöitä. Yhdynnän jälkeen joskus ja sit ennen menkkoja parina päivänä saattaa tulla verta tai jotain, luulen menkkojen alkaneen mutta sitten onkin pari päivää kuivaa ennen menkkojen alkua.
Kipuja tai muita oireita ei oo, mutta pelkään silti että tämä johtuu jostain sukupuolitaudista tai kohdunkaulan syövästä.
Onko jollain ollut ja miten tuollaista hoidetaan? Entä mitä maksaa yksityisellä hoidot?
Kommentit (14)
Avasin ketjun ajatellen "No niin, jollain ollut lieviä solumuutoksia papassa ja nyt lietsotaan itseä syöpäpaniikkiin...", mutta tämä kyllä ylitti odotukseni!
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 16:56"]Avasin ketjun ajatellen "No niin, jollain ollut lieviä solumuutoksia papassa ja nyt lietsotaan itseä syöpäpaniikkiin...", mutta tämä kyllä ylitti odotukseni! Jaa, missä mielessä.
Minusta ap:n oireilla on syytä ollakin hiukan huolissaan. Enkä ainakaan itse ole mitään paniikkia havainnut, jos olisi paniikissa, olisi varmaan varannut lääkärin pikaIsella aikataululla.
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 16:56"]Avasin ketjun ajatellen "No niin, jollain ollut lieviä solumuutoksia papassa ja nyt lietsotaan itseä syöpäpaniikkiin...", mutta tämä kyllä ylitti odotukseni!
what?
[/quote]
Kannattaa varata aika gynelle. Yhdynnän jälkeinen vuoto on yleensä epänormaalia ja voi pahimmassa tapauksessa olla kohdunkaulansyöpä. Kohdunkaula on melko tunnotonta aluetta eli on yleensä täysin kivuton.
Toivottavasti kyseessä vain sukupuolitauti mutta kannattaa tarkistuttaa asia!
Voihan se olla jotain viatontakin, vaikka polyyppi tms. Mut mee ihmeessä lääkäriin, vuotohäiriöt kannattaa tutkia ja hoidattaa pois. Tuleepahan ne vakavammatkin vaihtoehdot samalla suljettua pois. Koska oot viimeeksi ollut papakokeessa?
Varasin ajan yksityiselle mutta vasta joulukuussa veronpalautusten aikaan. Nyt ei ole niin paljoa rahaa. Papasta 4 vuotta aikaa. Omalle tk:lle olisi saanut ajan marraskuun loppuun mutta en ilkeä mennä tutulle mieslääkärille...
Saman miehen kanssa seurustellut 6 vuotta ja jos tämä on sukupuolitauti niin.... tosi kiva.
Noh, mutta. Onpahan aika kuitenkin kuukauden päästä ja asia selviää. AP
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 11:49"]
Varasin ajan yksityiselle mutta vasta joulukuussa veronpalautusten aikaan. Nyt ei ole niin paljoa rahaa. Papasta 4 vuotta aikaa. Omalle tk:lle olisi saanut ajan marraskuun loppuun mutta en ilkeä mennä tutulle mieslääkärille... Saman miehen kanssa seurustellut 6 vuotta ja jos tämä on sukupuolitauti niin.... tosi kiva. Noh, mutta. Onpahan aika kuitenkin kuukauden päästä ja asia selviää. AP
[/quote]
Gynekologin asiantuntemus on omaa luokkaansa, itse käyn aina yksityisellä, ja samalla.
Minulla on ollut tiputteluvuotoa jo 13 vuotta ja papa ok. Olen nyt 45v.
Tiputteluvuoto alkaa n. 3-7 päivää ennen menkkoja. Ja samoin on joskus veristä vuotoa yhdynnän jälkeen.
Tiputteluvuoto johtuu joko "hormonihäiriöstä" tai sitten myoomeista...minulla on kohdussa 3 pientä myoomaa.
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 12:36"]Minulla on ollut tiputteluvuotoa jo 13 vuotta ja papa ok. Olen nyt 45v.
Tiputteluvuoto alkaa n. 3-7 päivää ennen menkkoja. Ja samoin on joskus veristä vuotoa yhdynnän jälkeen.
Tiputteluvuoto johtuu joko "hormonihäiriöstä" tai sitten myoomeista...minulla on kohdussa 3 pientä myoomaa.
[/quote]
Kiitos vastauksesta! Rauhoittaa kuulla että voisi olla muutakin kuin pelkäämääni syöpää... T. Ap