Ihan sama kumpaa reunaa kävelette, MUTTA
Kunhan kävelisitte siellä REUNASSA??!??!?!?! Onko suomalaisen ego kasvanut näinä päivinä niin suureksi, että on pakko kävellä keskellä katua, jotta kukaan ei vain vahingossakaan pääse pyörällä ohi?
Turha tuhahdella, kun singahdan mammapyörälläni hihaasi hipoen ohi, kun et osaa reunassa kävellä, etkä reagoi kelloni soittoon. Turha myös kiukutella minulle, jos joku kerta pikku fifisi jää renkaan alle, kun sinulla on liian kiire puhua puhelimeen, etkä vahdi koirasi kulkemista. Asiaa toki helpottaa se 5m flexi, josta on ilmeisesti stoppari rikki.
Niin, ja minä en pyöräile 25km/h vauhtia, en pyöräile jalkakäytävillä (ei täällä edes taida olla pelkkiä kävelyteitä), enkä pyöräile suojateiden yli. Pyöräilen suhteellisen kevyttä vauhtia, koska en oikeasti halua ajaa kenenkään päälle, joten vauhdin pitää sopeutua reaktiokykyihin. Joskus vain pännii, kun kävelijät kulkevat kuin mitkäkin maailmanomistajat, eivätkä viitsi huomioida ketään.
Toinen niskakarvoja nostattava ryhmä on taxikuskit, mutta ei mennä nyt siihen tällä kertaa.
up