Lopettakaa nyt täällä tuo Rautavaaran turman puinti
Ei varmasti ole mukavaa omaisillekaan lukea "joka tuutista" spekulointia, oletuksia ym.
Kommentit (16)
No eikä lopeteta. Vatvotaan kunnes ollaan valmiita
Miksi muka ei saisi keskustella uutiskynnyksen ylittäneestä aiheesta? Ja muutenkin omaisilla on aivan varmasti muutakin tekemistä kuin lukea keskustelupalstoja.
Tämä on keskutelupalsta. Ihmisillä on tarve keskustella ja käsitellä erilaisia asioita, mm. henkirikoksia. Ymmärrän toki, että omaisista voi olla ikävää lukea aiheesta, mutta tapahtuma herättää ajatuksia ja keskustelua, ei vain itse tapahtumana, vaan yhteiskunnallisena ilmiönä, joka koskettaa kaikkia. Toivon, että omaiset saavat tarvittavaa kriisiapua, ja heitä opastetaan pysymään pois keskustelupalstoilta. Nykyaikana pitää oppia sen verran mediakriittiseksi, että osaa itse säädellä netin käyttöään, sillä keskustelua ei kuitenkaan voi, eikä mielestäni tarvitse tai edes saa yrittää, lopettaa. Avoin julkinen keskustelu (tunnetaan myös nimellä 'sananvapaus') on yksi modernin yhteiskunnan kulmakivistä.
En tykkäää minäkään kun asiaa vatvotaan joka paikassa. Ja monesti vielä asiaankuulumattomilla oletuksilla ja jutuilla. Ihmettelen poliisin toimintaa myös siinä, miten paljon on antanut medialle tietoja asiaan liittyen.
Naisen autosta löytyneeseen viestiin oli kirjoitettu lyhyesti kommentteja parin suhteesta ja miehen työstä. Tekstissä ei uhattu itsetuhoisella tai lapsia vahingoittavalla käyttäytymisellä.
Poliisin mukaan miehen lähtö kotoa töihin oli aiheuttanut ongelmia aiemminkin. Mansikka-ahon mukaan poliisi oli hälytetty pariskunnan kotiin syyskuussa. Avun pyytäjä oli mies.
Avoparin kotona ei ollut mitään merkkejä väkivallasta, vaan nainen esti käyttäytymisellään miestä lähtemässä töihin. Silloin poliisipartio rauhoitti tilanteen paikalla, ja pariskunta sai neuvoja avun hakemiseen.
Tapaus on suljettu, close.
Keskustelu ja mässäily on kaksi ihan eri asiaa, ja täällä mässäillään.
Se loppuu sitten kun asia häviää lehdistä ja tulee jotain muuta tilalle. Perjantaina keskustelu on jo hiipunut murto-osaan tämänhetkisestä. Eiköhän omaisia ole käsketty pysyä pois keskusteluista ja ymmärtävät itsekin, jos niitä aiemmin ovat muiden kohdalla lukeneet.
Ei lopeteta. Meidän oloa helpottaa, kun saadaan käsitellä asiaa. Osalliset on kuolleet ja omaisilla on isommat asiat mielessä kuin joku keskustelupalsta.
En kiellä asiallista keskustelua, mutta täällä on jo niin monia ketjuja ja aloituksia aiheesta, että jotenkin ihmetyttää. Joo ja sananvapaus on, mutta jokaisen mun mielestä pitää itse olla kriittinen sen suhteen mitä kirjoittaa...
ap
[quote author="Vierailija" time="28.10.2014 klo 21:27"]
En tykkäää minäkään kun asiaa vatvotaan joka paikassa. Ja monesti vielä asiaankuulumattomilla oletuksilla ja jutuilla. Ihmettelen poliisin toimintaa myös siinä, miten paljon on antanut medialle tietoja asiaan liittyen.
[/quote]
Minä en ihmettele. Ilman tietoja syyt saisi bussikuski. Tällaisissa tapauksissa se isomman auton kuski on saanut jopa tappouhkauksia, vaikka ei ole tehnyt mitään väärin. Yhdestä työkoneyrittäjästä luin jutun jostain lehdestä joitain aikoja sitten, jolla tosiaan yrittäjä sai tappouhkauksia, kun isä teki itsemurhan lapsi kyydissä ajamalla päin. Siitä on kai jo vuosia, mutta vaimo, joka vissiin oli ajanut sitä työkoneenkuljetusautoa, ei ole pystynyt palaamaan rattiin.
[quote author="Vierailija" time="28.10.2014 klo 21:28"]
Keskustelu ja mässäily on kaksi ihan eri asiaa, ja täällä mässäillään.
[/quote]
Ei ole sun asias päättää sitäkään. Me sanotaan, että ei mässäillä.
Mitä tapahtunut? Olen ulkomailla.
Asioista pitää keskustella jos siltä tuntuu. Taisi toi perheen tausta olla monelle mammalle samankaltainen. Joillakin on ollut ikäviä tuntemuksia lapsiperheen arjen pyörittämisestä. Moni on säpsähtänyt ja ymmärtänyt olevansa masentunut ja avun tarpeessa. On ymmärtänyt että voi käydä huonosti jos jää yksin ja yrittää jaksaa kaikkea paskaa eikä hae apua.
[quote author="Vierailija" time="28.10.2014 klo 21:29"]
En kiellä asiallista keskustelua, mutta täällä on jo niin monia ketjuja ja aloituksia aiheesta, että jotenkin ihmetyttää. Joo ja sananvapaus on, mutta jokaisen mun mielestä pitää itse olla kriittinen sen suhteen mitä kirjoittaa...
ap
[/quote]
No, jokainen voi kontrolloida vain sitä, mitä itse kirjoittaa. Aina on niitä, jotka provoavat, "mässäilevät", levittävät asiatonta tietoa jne. Parasta on jättää sellaiset viestit omaan arvoonsa, tarvittaessa ilmiantaa ja keskittyä siihen asialliseen keskusteluun. Valitettavasti epäasialliseen keskusteluun ei voi kukaan ulkopuolinen sen enempää vaikuttaa.
[quote author="Vierailija" time="28.10.2014 klo 21:31"]Mitä tapahtunut? Olen ulkomailla.
[/quote]
Nainen ajoi tahallisesti bussia päin kyydissään kolme lastaan, kaikki kuoli. Lasten (oliko vain 2lapsen isä?) istui bussin kyydissä. Näin lyhykäisyydessään tällainen tapaus. Surullinen. :(
Omaisilla on varmasti tärkeämpääkin tekemistä kuin päivystää täällä.
Mitä jos vaan oman mielenrauhasi vuoksi jättäisit nämä ketjut lukematta?
Myös asian esillä pito uusia ketjuja perustamalla ei ehkä palvele asiaasi ;)