Miksi suomalaiset pukeutuvat niin paljon huonommin kuin ruotsalaiset?
Kommentit (9)
joka tuli Suomeen opiskeleen, kertoi kuinka ihanaa Suomessa on olla, kun ei tarvitse koko ajan olla vimpan päälle laitettuna...! Ruotsissa kuulemma odotetaan että ollaan aina viimesen päälle laitettuja, eli naisilla hiukset, meikit, vaatteet, asusteet jne. nätisti ja sopii yhteen (ja tämä koskee myös miesten pukeutumista...)
Kaveri pitää Suomessa juuri siitä, että on rento meininki, kukaan ei katso nenän vartta pitkin jos on hiukan hiukset sekaisin, tai laukku ei oikein sovi vaatetuksen kanssa. Koska miettikää, kuinka ahdistaa tuollainen loppujen lopuksi on...!:(
Asiaan vaikuttanee myös se, että Ruotsissa on paljon kauemmin ollut Hennesin tapaisia " halpis-vaate" ketjuja, jka se että Ruotsissa on ollut perinteenä pitkät asuntolainat. Nuohan ovat vasta rantautuneet Suomeen... Täällä on perinteisesti vedetty talous tiukille että saadaan asunto maksettua 10-vuodessa, kun Ruotsissa ihmiset ovat ottaneet jopa 50-vuoden asuntolainoja... Ei ole vaikea arvata kummassa tapauksessa perheellä on varaa panostaa vaatteisiinkin, ja kummassa kolutaan kirppareilta kuteet päälle...;)
puhut aika paljon asiaa.
tuo on hyvin tavallista ruottalaista että otetaan pitkät asuntolainat. Masetaan suunnilleen se 200e/kk asumisesta. Ja onhan ruotsissa muutenkin monet asiat halvempia.
Mutta en kuitenkaan yleistäs. Pienemmissä kaupungeissa varsinkin hyvin samanlaista kuin suomessa. Ja mitä tulee tuohon lihavuuteen. Mielestäni Ruotsissa on enempi lihavempia kuin suomessa.
Kymmenessä vuodessa on juu menty Suuomessakin eteenpäin. Mutta hyvin on eri meininkiä kuin länsinaapurissa.
Ruotsin kansa ei ole paljoa sodista kärsinyt. Mennä porskuttaa eteenpäin ja ihmisten tulotaso on vähän toista kuin meillä. Etenkin perittyä rahaa ja aatelissukua on hemmetisti. Nämä sitten siellä shoppaileavat ihan harrastuksenaan. Mm. luksus-merkkejä, joita Suomesta ei edes löydy. Ruotsalaiset naiset ja miehet panostavat itseensä, hyvinvointiinsa ja ulkonäköönsä huomattavan paljon enemmän kuin suomalaiset toverinsa.
Esim. suomalainen perusmaukka ostaa ennemmin uudet vanteet autoonsa ja uusimman Nokian kännykän kuin Mulberryn muistion tai Versacen kauluspaidan.
Mutta kyllä sitä pönde meininkiä löytyy Ruotsistakin kun mennään pois kaupungeista!
on kieltämättä paljon " kauniimpi" tukholmassa kuin helsingissä.
Keskimäärinkin ruotsalaiset ovat varakkaampaa kansaa kuin suomalaiset.
lähiöt ovat samanlaisia molemmissa maissa, paitsi Ruotsissa kansainvälisempiä
ihmisiä kaikista pohjoismaista. Jokaisen maan edustajat menivät omiin jonoihinsa saadakseen osallistujakortit. Ei siitä mihinkään pääse, että kaikissa muissa jonoissa oli paremmannäköistä porukkaa kuin suomalaisten jonossa. :(
Vierailija:
lähiöt ovat samanlaisia molemmissa maissa, paitsi Ruotsissa kansainvälisempiä
Tottahan se on, että ihmiset Tukholmassa ovat tyylikkäämpiä kuin Helsingissä.