Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka olette suojanneet kotinne vauvalta?

Vierailija
25.10.2014 |

...Tai siis lähinnä suojelleet vauvaanne/taaperoanne kodin vaaroilta. :D

Tarkoitan, öö...mitä kaikkea näitä nyt on... Pistorasiansuojia, kulmasuojat pöytiin ja hyllyihin, laatikonsulkimet, uuniin/hellaan turvasuoja, turvaportit, ovikiilat, konttauskypärät...jne.

Oletteko kokeneet nuo tärkeäksi vai vähemmän tärkeiksi hankinnoiksi?

 

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kemikaalit ylähyllylle, keittiöveitset jonkun lapsilukon taakse, ei lasiesineitä alahyllyille tai alakaappeihin, lieden säätönapit irti -> korkealle säilöön ja ruoanlaitto takalevyillä.

Vierailija
2/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnon lukko, niin eivät tule sisälle mun kämppään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytetään miehen kanssa ehkäisyä.

Vierailija
4/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 sen sanoi. Sinä kuitenkin haluat suojata kotisi vauvalta, joten antaa mennä noiden muiden tahtiin.

Vierailija
5/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvii näsäviisastella :)
Suojanneet kotinne vauvalta = ettei vauva jonnekin kodissanne pääse (esim juuri räpeltämään pistorasioita tai polttamaan kättään hellaan, tai vierimään rappuset alas). Ymmärsin aloituksen hyvin :)
Me ollaan toimittu lähes samoin kun nro 2. Omista vauvoista ei kokemusta mutta pikkusisaruksista kyllä. Yhdellä vilkkaimmalla veljellä oli tuo konttauskypäräkin yhdessä vaiheessa käytössä vaikka äiti aiemmin naureskeli ettei meille sellaista hankita.

Vierailija
6/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole ollut käytössä mitään ihmesuojia, pistorasioissa suojat kun oli jossain välissä rassaamassa niitä jatkuvasti vaikka remontin yhteydessä on vaihdettu  pistorasiat mihin pitää kumpaankin reikään työntää jotain että että suoja aukeaa, nyt 2.5v käy äidin jemmasta hakemassa avaimen millä saa suojan pois, rappusten edessä oli pienempänä rattaan nyt ei mitään.

Meidän poika on aika hyvin oppinut mitä saa tehdä ja mitä ei, pienenä joskus käänsi hellan päälle, yläkerrasta tuli välitasanteelle päilleen ja sen jälkeen ei ole yksin rappusiin mennyt, laatikoista otettiin vetimet pois mutta nopeasti oppi näpräämään ne silti auki, veitset, sakset ja kaikki mikä voisi näyttää namilta=astianpesukoneen pesutabletit ym. Vastaavat pitää olla niin ettei pääse käsiksi.

Kerran löi kädet uunin lasiin, mutta onneksi se on vain senverran kuuma että säikäytti muttei polttanut, takkaan ja puuhellaan ei ole polttanut itseään kun on opetettu että on kuuma jatulee kamala pipi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikista varotoimenpiteistä huolimatta vauvan uhka on läsnä joka hetki. Jos en ole valppaana, vauva saattaa ilmestyä ovelleni.

Vierailija
8/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turvaportit ja ritiläsuoja liedessä on alunperin koiria varten mutta portti kyllä suojaa myös teiniä ja teinin tavaroita pikkuväeltä. Liesisuojan pienin oppi avaamaan tosi näppärästi. Veitset ja sakset on korkealla ja myrkylliset aineet samoin ja eniten esillä olevassa pistorasiassa on suoja. Koriste-esineitä ei harrasteta muutenkaan, kynttilää poltetaan korkealla ja lyhdyn sisällä ja telkkari on korkean lipaston päällä. Muuten eletään vaarallisesti. 

Toki asunto kannattaa katsoa "sillä silmällä" ettei ole vaaran paikkoja pienelle joka ei vielä ymmärrä että jotain voi tippua päälle tai kaatua yms. Mutta taaperoikäisten kanssa alkaa sitten, enemmän tai vähemmän kieli poskella, olla oikeasti ihan realismia se asunnon ja irtaimiston suojaaminenkin. Näin ainakin meillä kun pieniä poikia on talossa kaksi villitsemässä toisiaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole ollut kuin tuo portti, veitset ja kemikaalit ylös, ja neljä lasta on ohi taaperoiän jo reilusti. Kyllähän lapsen kanssa pitää olla, ei kotia saa niin turvalliseksi, että siellä pieni voi vahtimatta olla.

Vierailija
10/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi pientä poikaa vilistää täälläkin asunnossa, mutta isoimmilta haavereilta ollaan säästytty. Portaiden molemmissa päissä on turvaportit, pistorasioissa tulpat (avain niin korkealla, etten itsekkään ylety ilman talousjakkaraa), hellan napit irti, tripptrapp tuolissa valjaat, kaapeissa/laatikoissa (missä vaarallisia aineita) niin lapsilukot. Näillä on selvitty ja muut asiat ollaan opetettu. Aika pian nyt 2v oppi, että uunin luukku on kuuma, ruokaa tehdessä hellaan ei kosketa ja alas tullaan (tuolilta, sohvalta yms) peruuttamalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vessan ovessa oli kahva niin korkealla, ettei taapero siihen yllännyt. Siitä huolimatta pyykinpesuaineet ja muut myrkyt oli eteisen siivouskaapin ylähyllyillä. Kirjahyllystä otin alahyllyn pois, ettei siihen voi kiipeillä. Tietokoneen johdot tarrateippasin pöydän jalkaan, ettei voi vetää alas. Johdot ja pistorasiat oli huonekalujen takana. Keittönlaatikoissa oli sisäpuolella lukot ja jääkaapin ovessa oli semmoinen muovinen hihna/klipsilukkosysteemi myös. Olkkarin ja keittiönpöydillä oli pöytäliinat, mutta mitään kynttiöitä tai kukkia en pöydällä pitänyt, ettei vedä päällensä jos kiskoo liinaa. Kaikki koriste-esineet ja kukat oli puolenmetrin korkeudesta ylös päin kirjahyllyillä tai seinähyllyillä tai laitettu kaappiin. Jos ei jaksanut siivoilla vaatteita ja kenkiä jatkuvasti, niin laitoin vaatekaappirivistön ovet tarakkakäärmeellä kiinni. Pöydän kulmia en alkanut pehmustamaan, ei ollut mitenkään osuvilla korkeuksilla niin ei tarvinnut. Oma muksu kun oli vielä pieni, niin se oli putkitöllöjen hyvää aikaa, ei haitannut vaikka oli matala tv-taso ja iso tv. Muutoin sekin varmaan olisi laitettu seinään kiinni.

Vierailija
12/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veitset tukissa pöydällä, ettei yllä niihin lattialta kurottaa. Kemikaalit kaapeissa lukkojen takana. 

Muuten ei olla tehty mitään. Lapsi oppii kokeilemalla ja osana tätä kokeilua kuuluu se, että joskus sattuu. Sen verran tietysti pitää koko ajan perään katsoa, ettei satu pahasti. Mutta on tullut jakkaralta ja sohvan selkänojalta turvalleen, jättänyt sormet ovenkarmin sekä laatikon väliin, törmäillyt huonekaluihin jne. 

Onneksi pikkulasten luut ovat joustavampia ja meno on jatkunut heti pikku itkujen jälkeen. Ei niitä lapsia kannata pumpulissa kasvattaa. Tulee vain säikkyä ja kömpelöitä lapsia. 

Tämä ei tarkoita tietenkään, etteikö kuria pidettäisi. Vähemmän suojausta vaatii myös sen, että vanhempi seuraa lastaan eikä tuijota nollat taulussa tv:tä taaperon temppuillessa yksin toisella puolen taloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja johtoja jne. ei teippailla mihinkään yms., vaan kielletään jos rupeaa puuhailemaan niiden kanssa. Hyvin on mennyt perille eikä enää edes yritä. Nuoremmalla ikää ny 2v.

#13

Vierailija
14/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on turvaportti ettei pääse eteiseen/portaikkoon. Pienet ja särkyvät esineet sekä lääkkeet niin että pienin ei niihin ylety. Isompien koulureput omissa huoneissaan. Joka päivä saa kuitenkin muistutella asioista joista tämä pienin ylettyy

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="25.10.2014 klo 08:56"]

Niin ja johtoja jne. ei teippailla mihinkään yms., vaan kielletään jos rupeaa puuhailemaan niiden kanssa. Hyvin on mennyt perille eikä enää edes yritä. Nuoremmalla ikää ny 2v.

#13

[/quote] Mä kyllä laitoin läppärin johdot tarrateipillä. Mikä kiinnostaa äitiä, kiinnosti myös lasta. Siinä riitti pieni nykäys että meinas lähteä lattialle, saimpa ainakin mielenrauhan, jos tartti joskus istua vaikka vessassa tai tehdä ruokaa. Lapsi oli reilusti alle vuoden kun rupesi vetämään itseään kaikesta mahdollisesta pystyyn, myös johdoista. Meillä ei ollut oikein mitään omaa paikkaa läppärille, joten se seilasi aina olkkarin tai keittiönpöydällä.

Vierailija
16/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mitenkään. Olenkin sanonut lisääntyjäkavereilleni, ettei asuntoni ole lapsiturvallinen. Tapaammekin yleensä puistossa tai kahvilassa, jos kaverini ei pääsee ilman lasta.

Vierailija
17/19 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei tarvittu juuri mitään, vaiko asunto varmaan monen mielestä on vaarallinen. Tulppia pistorasiaan, vaaralliset esineet ja aineet pois alahyllyiltä - ei muuta. Opetettiin pienestä pitäen, ettei esim. ikkunoita saa avata, kaappeja kaataa jne.

Vierailija
18/19 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa jaa, Tukiainen on hottis.

Vierailija
19/19 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä meillä tehty muuta kuin nostettiin pesuaineet ja veitset niin ylös, ettei lapsi yletä niihin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kaksi