Jätetty perheen äiti
Niin surullisesti se kävi minullekin ja lapsille että mies jätti meidät.... Tai tietysti aikoo lapsia tavata. Erotoiveet tuli puuntakaa ja mies ei näe tarvetta mihinkään pariterapiaan tms. Mielestäni vastuullinen aikuinen jolla lapsia varaisi ajan pariterapiaan hyvissä ajoin että yrittäisi kaikkensa mutta ei näköjään.
Toista naista ei vaikuttaisi olevan mutta eihän siitä voi varma. Eipä sillä niin väliäkään, kun eron nyt haluaa. Meillä ei riidellä ja ollaan ihan normaalisti kotona yhdessä joten senkin vuoksi tätä vaikea ymmärtää. Toki meillä ollut todella rankkoja vaiheita lasten takia ja muutenkin mm omaisista huolta yms
Kommentit (44)
Minkä ikäiset lapset teillä ap on?
Samoin kävi mulle. Lapset tuolloin 12v ja 10v.
Sillä on toinen jo katsottuna. Aina.
Mielestäni miehen vastuu tilanteessa ei liity pelkästään lapsiin vaan on myös yleisinhimillinen velvollisuus
Vierailija kirjoitti:
Sillä on toinen jo katsottuna. Aina.
Ei minun poikkiksellani ollut, halusi vain hakata tietokonetta 24/7 ja muija oli vain tiellä minkä useasti ilmoittikin huutamalla.
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni miehen vastuu tilanteessa ei liity pelkästään lapsiin vaan on myös yleisinhimillinen velvollisuus
Mikä ongelma jos huolehtii lapsista muttei exän orkuista?
Ei siinä lapsilla voi kiristää.
Saman kokenut vuosi sitten, meillä kolme lasta.
Ja ei suostunut minunkaan mies pariterapiaan .
Toinen nainen paljastui kun stalkkasin miehen puhelimen ja miehen taskut.
Vaihtoi kahden lapsen yksinhuoltajaan eli työpaikkaromanssiin minut ja kolme lastamme.
En itke perään.
Miehelläsi on 100% varmuudella toinen nainen.
Vierailija kirjoitti:
Minkä ikäiset lapset teillä ap on?
6v 9v 14v 17v ap
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni miehen vastuu tilanteessa ei liity pelkästään lapsiin vaan on myös yleisinhimillinen velvollisuus
Olet aivan oikeassa ja olen samaa mieltä. Harva nyt ystävääkään hylkää ilman että on ensin keskusteltu mikä on pielessä ja annettu asioiden korjaus mahdolkisuus... Ap
Surumieli kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minkä ikäiset lapset teillä ap on?
6v 9v 14v 17v ap
Toivottavasti sulla on isot tulot että pärjäät.
Tottakai on toinen. Älä ole niin naiivi. Miehet ei lähde tyhjän päälle. Ensisijaiset tarpeet unta, ruokaa ja seksiä. Ne pitää olla aina.
Samoin kävi minulle. Ei riidelty, kaikki oli ihan ok. Lapset olivat silloin 9 ja 11.
Toinen nainenhan sieltä puun takaa tuli.
Mikä siinä sitten on ongelma että mies haluaa eron? Teillä ilmeisesti lapset tehtynä eikä enää mikään pikkulapsivaihe menossa. Ihan normaali ja luonnollinen kohta lähteä erilleen jos suhde ei tunnu hyvältä. Jos lasten tapaamiset ja kustannuspuoli hoituu erossa ja sen jälkeen hyvin niin ei mitään syytä olla närkästynyt, surullinen tietysti on kun pitkä ihmissuhde päättyy ainakin parisuhdemuodossa. Voitte ja lasten vuoksi tietysti olettekin myös jatkossa jonkin verran keskenänne tekemisissä mutta aika siirtyä eteenpäin.
Eihän sillä niin ole väliä että onko miehellä toinen kun ero tulossa joka tapauksessa. Kun kertoi tämän asian niin pyysin että jos mahdollista ettei pitäisi kamalaa kiirettä pois muuton suhteen eikä muutenkaan. Niin lupasi tehdä näin ja ei tunnu olevan kiire mihinkään. Tässä meidän kanssa asustelee ihan normaalisti jos niin voi sanoa tässä tilanteessa.
Mies ollut todella pitkään masentuneen oloinen ja sanoinkin että ymmärrätkö että kaikki hänen huono olo ei johdu minusta ja parisuhteen tilasta, niin myönsi sen. Ei ole nukkunut moneen vuoteen kunnolla, ei urheile yhtään, ei viihdy työpaikassaan. Olisinkin toivonut että mies olisi laittanut itsensä ja omat asiansa ensin kuntoon, sitten vasta miettinyt uudestaan että haluaako erota. Jos esim on masentunut niin ei siinä parisuhde kiinnosta...
Vierailija kirjoitti:
Surumieli kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minkä ikäiset lapset teillä ap on?
6v 9v 14v 17v ap
Toivottavasti sulla on isot tulot että pärjäät.
On onneksi, sen puolesta ei huolta. Ap
Pettäminen ja seksin puute ovat yleisesti hyväksyttyjä helppoja syitä eroon.
Erilaiset elämänarvot ovat yleinen syy erota monien erosyykyselyiden perusteella. Kaikki tietävät fraasin “me vaan kasvettiin erilleen”. Johtavatko puolisoiden eroavaisuudet kuitenkaan välttämättä ja vääjäämättä eroon, jos puolisoiden arvomaailmat ovat olleet kenties alunperinkin hieman erilaiset?
Ihminen harvoin muuttuu täysin toisenlaiseksi ajan ja iän myötä, mutta nuorempana emme useinkaan tunne itseämme ja arvojamme kovin syvällisesti. Kun vanhenemme, saamme mahdollisesti lapsia ja elämässämme tapahtuu muitakin muutoksia väistämättä, on normaalia – ja oikeastaan toivottavaa, että meille kirkastuu yhä vahvemmin se, mitä haluamme elämässämme. Olemme mahdollisesti aina halunneet samoja asioita, mutta olemme jättäneet halumme ilmaisematta.
Varmasti miehellä on toinen nainen. Miehet jättävät perheensä vasta, kun he ovat saaneet sijaisen. Näin tekee Harri Mutka Tampereella - ensin hän saa sijaisen ja jättää sitten vaimonsa.
Jos annat itsesi uskoa, että ensimmäinen parisuhteesi päättyi eroon vain siksi, että “kasvoitte erillenne”, miten kehität parisuhteessa yhteydenpidon eli kommunikaation taitojasi, jotta seuraavasi suhteesi ei pääty samalla logiikalla
Luultavasti on jo toinen nainen. Hyvin harvoin mies muuten haluaa erota.