Muilla samaa? Väsytän itseni heti aamusta yliaktiivisuuspuuskilla...
Aamulla heti herätessä olo on aina semmoinen, että on pakko alkaa häsläämään kaikkea mahdollista. Jos en saa mitään aikaan, niin olo on suorastaan ahdistunut ja pingottunut. Puolen päivän aikoihin olen jo yleensä ihan loppu (herään n. klo 5-6 joka päivä).
En ole ollut työelämässä vuosiin, joten varmaan yritän touhuamalla pysyä skarppina tai jotain, mutta en osaa hoitaa mitään ns. rauhassa. Ihailen ihmisiä, jotka pystyvät olemaan hetken ihan vaan tekemättä mitään.
Oisko kenelläkään vinkkiä, millä oppisin säätämään aktiivisuustasoani niin, että puhtia riittäisi koko päiväksi?
Kommentit (2)
Tunnustan että itsellänikin on tuollaista. Ja myös sellaista esiintyy vastapainoksi että kun tiedän että olisi vaikka ja mitä tehtävää, mutta en osaa aloittaa mistään. Ja lopputulos on sitten se, että olen maannut sohvalla koko päivän kun en tiedä mistä olisi järkevää aloittaa ja hommat on tietysti kasaantuneet entisestään. Fiksua.
Ootko minä? Aivan identtinen tilanne mulla. Yleensä alan kuluttumaan sohvaa klo 13-14 sufffaten netissä ja kirjaa lukien. Klo 21 käyn nukkumaan.