Jos sinulla olisi jonain päivänä lämpimäksi ruoaksi pelkästään kaupan lihapiirakoita, kuinka monta tarvitsisit?
Aamiaiseksi olisi ollut 2 dl jogurttia marjoilla sekä kaurapuuro voisilmällä.
Lounaaksi ja päivälliseksi olisi vain kaupan lihapiirakoita, joiden kanssa ketsuppia, kurkkusalaattia ja sinappia.
Jälkiruoaksi Mars-patukka tms. (tai jos et syö makeaa, niin joku lautasellinen mysliä).
Illalliseksi jotain pientä kuten 2 dl jogurttia ja banaani tms.
Kysymys kuuluu: kuinka monta lihapiirakkaa joutuisit syömään?
Kommentit (36)
Olipa älyttömästi laadittu kysymys.
Vatsalaukkuni on pieni. Voisin syödä yhdellä aterialla korkeintaan yhden lihapiirakan.
Ehkä iltapäivällä/illalla tekisi mieli syödä toinen.
Kysymys olisi enemmänkin siitä, kuinka monta sellaista ällötystä saisi yleensä alas, ei niinkään siitä, kuinka monta niitä tarvitaan viemään nälkä. Itse sanoisin, että puolikas menee, yksi jo ällöttää.
1 lounaaksi ja 1 päivälliseksi. Mutta ne on hirveän rasvaisia, en tiedä pystyisinkö syömään sitä toista kokonaan. Eli ehkä 1,5 kpl riittäisi koko päiväksi.
Vierailija kirjoitti:
Mikä tän kysymyksen pointti on?
Sain ilmaiseksi 86 kpl lihapiirakoita pakkaseen. Nyt yritän hahmottaa kuinka pitkäksi aikaa ne riittävät, jos en osta mitään muuta ruokaa (ja aamupala ja iltapala toki). Ja haluan tietää kauanko ne kestäisi muilla ja tavallaan maksimoida hyödyn.
Täysin älytön kysymys, mutta tuolla ruokavaliolla menisi koko pakettia valmislihiksiä, koska jättikaloreista huolimatta minulla olisi kiljuva nälkä koko päivän.
Siis niitä mitä on esim paistopisteellä? Niitä menisi yksi per ruokailu.
Minä tein eilen niin kuin tätini kakuille... eli söi koko kakun ja sanoi sitten että huomenna en syö mitään... en tiedä miksi söin eilen kaksi lihapiirakkaa... tänään en ole syönyt oikein mitään vielä... yksikin oli jo liikaa... Mutta näin siinä meni ja TODELLA KALLIIKSI TULI... ajatelkaa 2 x 80 senttiä... sillä olisi saanut jauhelihaa ja kalaa ja vaikka mitä...
Jos söisit pelkästään hillomunkkeja, niin kuinka monta söisit päivässä?
3 lounaaksi. Niitä tennispallon muotoisia lähes
Sitten jotain vielä viideltä ja iltapala
Jättäisin syömisen väliin siltä päivältä.
Yksi lihis kummallekin koiralleni, ei ne ole ihmisten ruokaa. Sori. Oon mieluummin nälässä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mikä tän kysymyksen pointti on?
Sain ilmaiseksi 86 kpl lihapiirakoita pakkaseen. Nyt yritän hahmottaa kuinka pitkäksi aikaa ne riittävät, jos en osta mitään muuta ruokaa (ja aamupala ja iltapala toki). Ja haluan tietää kauanko ne kestäisi muilla ja tavallaan maksimoida hyödyn.
Tämä kommentti ei ollut minun eli ap:n.
Vastaus esitettyyn kysymykseen on vain se, että minulla on täksi päiväksi vain kaksi lihapiirakkaa lämpimäksi ruoaksi, ja minusta tuntuu, että ne eivät riitä. En jaksaisi lähteä kauppaan. Tuli mieleen kysyä muilta, mikä määrä lihapiirakoita heille riittäisi. Ihan huvikseen.
Oikea ap.
2 kpl ja illalla olisi törkeä närästys.