Millaisella työhakemuksella saa töitä?
Törmäsin kerran keskusteluun siitä, mitkä ovat työhakemusten kliseet, ja suunnilleen koko työhakemukseni oli lueteltu kliseissä. Ei ihme, ettei hakemukseni ole ikinä johtanut edes työhaastatteluun, vaikka olen erittäin pätevä ja pidetty työntekijä (olen aina ollut töissä ja saanut töitä muuta kautta kuin paperisen hakemuksen perusteella). Nyt haluan vaihtaa työpaikkaa, ja olen miettinyt, millaiset hakemukset oikeasti menestyy?
Kommentit (4)
Sun pitää kertoa siinä hakemuksessa, mitä sinä voit tarjota työnantajalle ja miksi heidän kannattaa palkata juuri sinut.
Eli ei niin että kehut itseäsi vaan käännät vahvuutesi työnantajan eduiksi jotka saavat palkattuaan sinut.
Minkälaisella? Ainoa varma taitaa olla:
Terve , kuten viime saunaillassa puhuttiin, haen nyt sitä liukuhihnavahdin työtä. Minuthan sinä jo toki tunnet mutta ohessa on kuitenkin cv jos joku sattuu kysymään. Palkka ja muut eduthan tuli jo keskusteltua.
Vanha kaverisi
Joskus n. 15 v sitten hain Nokialle hakemuksella jossa lopussa oli kutakuinkin "Olen paras tähän hommaan mutta jos teillä on asiasta vielä kysyttävää tulen mielelläni keskustelemaan". Haastattelukutsu ja paikka tuli.
Nykyään ei minkäänlaisella.