Huuhkajat vs Ranska oli loppujen lopuksi aika tasväkinen matsi
Joka vähääkään futiksesta ymmärtää niin tajuaa kuinka pienistä asioista lopputulos koostui
Kommentit (5)
Oli ilo katsoa. Yllättävän hyvää peliä Suomelta maailman huippua vastaan. loppuun asti sai jännittää josko olisi suomi tasoittanut. Saumaa siihen olisi ollut.
Wau, ukot taas leikkimässä pallon kanssa, halvemmaksi tulisi jos menisivät lasten kanssa hiekkalaatikolle tekeen hiekkakakkuja.
Joo, hetkittäin Suomelta ihan rohkeaakin peliä, ei tarvitse hävetä.
Kyllä sen tasoeron huomasi sitten Suomen rankkarialueella, missä Griezmann, Benzema ja kumppanit liikuttuvat palloa taidolla, Suomen puolustus ei ehtinyt lainkaan mukaan.
Suomen hyökkäys on kovin yksipuolista, pitkää palloa ja Pukki juoksemaan, tämä on vastustajat jo scoutanneet ja osaavat varautua.
Syöttöjen lähteminen jalasta pitää saada nopeammaksi, nyt vastustajalle jää aikaa peitellä syöttösuuntia ja ahdistaa pallollista. Tämä meinaa myös sitä, että pallottomien on tarjottava pallolliselle optioita.
Heh, katsottiinkohan samaa peliä. Tasoero joukkueiden välillä huima, vaikka Ranska ei olekaan ollut viime aikoina huipputerässä. Ehkä kymmenen vuoden kuluttua Suomella jotain jakoa futiksen arvoturnauksissa, nyt vielä aika ankeaa katsottavaa.
Olihan siinä nyt selvä tasoero, mutta hyvä peli Suomelta joka tapauksessa. Ja Suomellahan on hyvä mahdollisuus lohkon kakkospaikkaan ja jatkokarsinnan kautta kisoihin, jos pelin taso pysyy samana.