Miksi moni toimittaja tekee itsestä uutisen tai jutun?
Uskovatko he, että omat asiat kiinnostavat?Minä-minä- ajattelutapa on tullut mm. Hesarin sivuille. Uutiskriteerit on kaiketi laitettu uusiksi. Vai eikö ole aikaa tai taitoa työstää oikeita juttuja?
Kommentit (11)
Tavallisesti tuon tyyppiset jutut julkaistaan mielipidekirjoitus-palstalla. Jos haluat lukea vain uutisia, siirry palstalle, jonka nimi on Uutiset.
No ainakin HS kuukausiliite ja aikanaan NYT liite harrastivat tätä aika paljonkin.
Vierailija kirjoitti:
No anna esimerkkilinkkejä millaisista jutuista puhut.
En lue hesaria kun jutut tuppaa nykyään olemaan vain tilaajille mutta esim. viikonloppuna mainoksissa näkyi otsikko toimittajasta joka juoksi jotenkin poikkeuksellisesti maratonin ja siitä sitten piti kirjoittaa juttu. Tässä siis vain yksi esimerkki. Onhan noita paljon muitakin.
Huomannut saman.
Minua ei kiinnosta yksittäisen toimittajan mielipide, varsinkaan kun se on oikeasti työnantajan mielipide.
Aika usein naiset kuvittelevat olevansa kaiken keskipiste.
Tai sitten se on rehellinen itsekeskeisyys ja omahyväisyys
Edesmennyt hesarin toimittaja Ilkka Malmberg kirjoitti ainakin paljon itsestään ja perheestään kuukausiliitteeseen.
No anna esimerkkilinkkejä millaisista jutuista puhut.