Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ryhmähaastattelusta työhönotossa!

Vierailija
31.08.2006 |

Mitä haastattelijat oikein mittaavat antamalla erilaisia tehtäviä joista keskustellaan?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis hän kuvitteli, että ryhmähaastattelu/-työ pitää jotenkin voittaa nokkeluudella. Oikeasti tärkeää on:

- osata kuunnella, mitä toiset sanoo

- tuoda oma mielipiteensä selvästi esiin ja hyvin argumentoiden

- antaa toisille tilaa



Tuollaisessa tilanteessa katsotaan juuri sitä, miten pärjäät ryhmässä ja osaat huomioida toisten mielipiteet ja ajatukset, ja tuoda oman panoksesi toimintaan.

Vierailija
2/3 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä he mittaavat sitä, miten henkilö kuuntelee muiden mielipiteitä, ottaa muut huomioon, eikä vain intä omia. Jos haetaan johtotason paikkaa, niin kaipa he huomioimat myös sen, miten ihmisellä on kyky ottaa ryhmä hallintaansa. Mutta jos kyse ei ole johtotason tehtävästä, ja yksilö yrittää pomottaa ryhmää, niin eiköhän siinä ole mahdollisuudet vähissä.

Eli siinä mitataan vuorovaikutustaitoja. Sulkeutuneella yksilöllä eikä besserwisserillä sellaisia ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siellä oli osa äänessä ja tuntui että menisi päälle puhumiseksi jos olisin liikaa kommentoinut. Kommentoin kyllä jokaiseen keskusteluun jotain mutta mietin että olinko liian hiljainen..? En ollut se joka ensimmäisenä aloitti keskustelun ja mietin että teinkö väärin?