Jos on vähemmistöosakkaana oy-muotoisessa yrityksessä ja yritys menee
Kommentit (6)
No jos velat ovat suuremmat kuin varat (kuten konkurssissa lähes aina), niin osakas menettää mitä on sijoittanut. Jos varoja jää enemmän, niin saa erotuksesta osuutensa suhteessa osinkoa.
Vierailija kirjoitti:
Eli startup-yritys?
Tämän tyyppinen kyllä. Ap
Osakas menettää vain sijoittamansa pääoman, jos konkurssipesästä ei jää velkojien saamisten jälkeen mitään jaettavaa. Yhtiön hallituksessa toimineilla ja toimitusjohtajalla voi tietyissä tapauksissa olla laajempi korvausvelvollisuus. Ainakin jos ovat toimineet laittomasti tai huonon hallintotavan mukaan.
Kyllä valtion pitäisi korvata henkisistä kärsimyksistä 100 000euroa jos konkkaan menee, ja se otettaisiin kehitysavusta ;-D
Menetät kaiken, jos jaettavaa ei jää. Hyvällä tuurilla joudut maksamaan jotain lisää ja pääset oikeuteen sotkuja selvittelemään.