Sormus vas pikkusormessa
Tarkoittaako mitään?
Vai voiko vaan pitää, jos haluaa?
Kommentit (13)
Saahan sitä pitää sormusta missä sormessa haluaa. Voi ny jumalauta, ole mkn merkki. On mullaki aina pikkurilissä sormus. Lähinnä omia merkityksiäni niihin liitän..ukot on niin stanan tyhmiä, ei kuule ole mkn prostituoidn merkki, ei ole mullakaan..
"At times, pinky rings have been worn with the intent to convey a message or indicate affiliation. During the Victorian era, both single men and women uninterested in pursuing marriage could wear a ring on the little finger of their left hand.[6] In the 1950s and 1960s,[7]These rings became a self-identifying symbol in the gay community,[8] worn by both gay men and lesbians.[9] Especially in the United States, pinky rings also developed an association with criminal activity.[10] Grifters were thought to wear such rings, sometimes to provide their associates with a source of funding for their funeral expenses in case of their death,[11] as were made men in theAmerican Mafia.[12] Movies such as Little Caesar and The Godfather contributed to the association of this style of jewellery with organized crime.[13]"
Kuka oikeasti välittää jostain älyttömistä "merkeistä"? Onko nyt korvis oikeassa vai vasemmassa, kengännauhat solmittu ristiin vai rastiin, onkohan se homo vai leski vai viiden lapsen yh-äiti. Todella naurettavaa.
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 11:20"]
Kuka oikeasti välittää jostain älyttömistä "merkeistä"? Onko nyt korvis oikeassa vai vasemmassa, kengännauhat solmittu ristiin vai rastiin, onkohan se homo vai leski vai viiden lapsen yh-äiti. Todella naurettavaa.
[/quote]Samaa mieltä
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 11:20"]
Kuka oikeasti välittää jostain älyttömistä "merkeistä"? Onko nyt korvis oikeassa vai vasemmassa, kengännauhat solmittu ristiin vai rastiin, onkohan se homo vai leski vai viiden lapsen yh-äiti. Todella naurettavaa.
[/quote]
Minusta huomattavasti hienompi tapa viestittää tilanteensa ja mieltymyksensä, kuin toitottaa kurkkusuorana. Ehkä pitäisi olla oma korunmalli ja -paikka ilmoittamaan, että pitää näitä "merkkejä" naurettavina?
MInulla on kylläkin joskus myös vasemmassa nimettömässä. Ei kyllä minulle tarkoita että olisin kihloissa/naimisissa..Kaikki tehkööt mitä haluaa.
En tunne olevani lesbo, pelkästään jo sen takia, että olen mies. Enkä varmuudella ole myöskään homo. Kuitenkin haluaisin suurentaa tyttökaverin palauttaman kihlasormuksen itselleni pikku sormeen sopivaksi. Ei jäis kallis sormus käyttämättä. Olkoon se vaikka merkkinä siitä, että viereinen sormi odottaa sopivaa sormusta, tiedä vaikka pikkusormen sormus sopisi jollekin naiselle nimettömään, muuttais vain päivämäärää, minun nimi siinä on jo valmiina.
Voihan se vaikka avata baaritiskillä keskustelun jonkun naisen kanssa siitä mitä se tarkoittaa....
Valitettavasti naisella se on monesti maksullisen naisen merkki. Näin ravintolassa ei tarvitse mainostaa huomion herättämiseksi.
En tiedä toimiiko maksullisilla miehillä samalla lailla.
Naisen kannattaa varoa laittamasta vasempaan pikkurilliin kultasta sormusta, voitte saada ikäviä ehdotuksia.
Voi tarkoittaa esim. että vihkisormus on liian pieni nimettömään.
Maksulliset naiset pitävät usein pikkusormessa. En tosin muista kummassa...
Toimii siis merkkinä esim. aulabaareissa.
Minulla ei ainakaan tarkoita mitään. Vasemmassa on kaksi: yksi kultainen zirkonisormus, jonka olen ostanut itselleni lähinnä palkintona jostakin. Olikohan laihtumisetappi saavutettu. Toinen samassa sormessa on syntymäpäivälahja, jonka ostin saamillani rahoilla (mies+ oma äiti). Siinä on pieniä timantteja pitkä rivi.
Oikeassa oli yksi kultainen, jossa kolme zirkonia, mutta hukkasin sen uimahalliin.
Homosexuaali