Parhaat keinot tukea miestä laihtumaan?!
Kommentit (13)
Mitä jos mies itse ostaa herkkuja?
Ap
Sano että jätät sen jollei laihdu.
Lupaa sille, että kun on 20 kiloa lähtenyt, niin otatte jonkun kivan nuoren naisen kolmanneksi pyöräksi.
Meillä minä pidin miehelle saarnan. Aloin olla jo tosi huolissani, kun mies ei jaksanut iltaisin kuin maata sohvalla, huokaili vain miten väsyttää. Yöt kuorsasi kuin höyryveturi tai oli hengittämättä jaksoittain. Närästystä. Jalat kipeät, selkä kipeä. Nuori mies ja vaivoja kuin vanhalla ukolla. Leskeksikö se meinasi mut muuttaa??? Patistin lääkäriin myös, otettiin kaikki mahdolliset kokeet sun muut. Lopulta älysi itsekin että jotain on tehtävä. Nyt on terve, jaksaa muutakin kuin maata sohvalla ja näyttää hyvältä.
Jos ei mies itse älyä parastaan, niin sulla tuskin on paljon siihen sanottavaa. Tuossa ei ole kyse vaan laihtumisesta, vaan elämäntapamuutoksesta. Jos miehesi on sillä asteella, että hän salaa ostaa herkkuja, niin hänellä on vielä pitkä matka maaliin, mutta lyhyt matka diabetekseen.
Ei osta salaa, vaan ihan avoimesti.
Tulisko vielä ideoita?
Ap
Onko miehellä joku suru tms johon syö? Miettikää yhdessä mikä vois olla syynä ja koettakaa muuttaa asiaa. Menkää yhdessä esim kuntosalille, uimaan, lenkille.
Toista ei voi pakottaa muuttumaan eikä laihtumaan. Nalkutus tuskin auttaa. Kannustaa voi yrittää, mutta aikuista ihmistä ei voi holhota.
Meillä syynä oli se että vaimo asetti ehdot että alkoholin käyttö täytyy loppua. Kun ehdotin että alkaisin käyttämään taas kannabista, kuten nuorena hyvässä kunnossa olleena niin kielsi senkin.
Mitä minulle nyt jää. Työssä käynti, kotona huutava perhe.
Onneksi on seksi ja herkut mitä syön pitkin päivää kotona ollessani.
Pakko varmistaa; tietäähän mieskin että on laihduttamassa?
[quote author="Vierailija" time="06.10.2014 klo 20:54"]Pakko varmistaa; tietäähän mieskin että on laihduttamassa?
[/quote]
Joo kyllä ja se kuntoileekin ihan kiitettävästi, mutta ei vain viitsi olla kunnolla dieetillä ja keskittyä ruokavalioon. Ap
Mun yks kaveri on laihduttanut personal trainerin avulla. Eli kuntosaliohjauksen lisäksi on ravintoneuvontaa sun muuta. Ylipainoisesta pullerosta hän on muuttunut vuodessa puolimaratoonariksi. Voisko tuo olla sun miehes juttu? Osta sille yhdeksi kuukaudeksi kuntosalikortti kaikilla herkuilla ja ohjaajaksi vaikka joku söpö nainen. =)
Syökää yhdessä hyvin, ette osta tai tee mitään herkkuja, anna aikaa liikunnalle.