Mitä te sanotte kassajonossa maskittomalle
joka tulee puolen metrin päähän? Itse sanoin vanhalle tynnyrimahaselle ukolle, että pidä väli. No ukko tuumas siihen, että uskaltaako tuon mummon ohi kulkea, kun menikin sitten toiselle kassalle. En kyllä mummo ole enkä sen näkönenkään, halusi naureskellen vittuilla. Niin - mikä olisi naseva sanonta?
Kommentit (44)
Jos kokee tarvetta jotain sanoa, esim. turvavälistä, maskillinen, tai maskiton, voi asiallisesti pyytää siirtymään kauemmas.
Useimmiten siirtyvät pahoitellen huomaamattomuuttaan.
Siksi otan nykyään pienillekin ostoksille kärryt, että voin laittaa ne eteeni tai taakseni suojaksi tuppautujia vastaan.
Sano takana tulevalle haiset pahalle ja siirry eteenpäin. Tepsii.
Vierailija kirjoitti:
Siksi otan nykyään pienillekin ostoksille kärryt, että voin laittaa ne eteeni tai taakseni suojaksi tuppautujia vastaan.
Tämä toimii !
Jos en tunne ihmistä, en sano mitään, jos on tuttu tervehdin ja kysyn mitä kuuluu
En mitään. Mulla on ihan sama onko jollakin maski naamalla vai ei. Ei kenellekään kuulu onko minulla vai ei. Ja ennen kuin joku alkaa riehumaan, niin pidän maskia.
Vierailija kirjoitti:
Sanoisin, että 'pysy kauempana, ei koronan takia vaan siksi, että olet ruma ja haiset s:tanan pahalle'.
Kyllä on hyväkäytöksiset ihmkset harvassa.
En mitään, puhe levittää viruksia.
En mitään. Tilaan ruuat kotiin, joten ei tarvitse olla idioottien kanssa tekemisissä.
En sano mitään. Menen lähes aina kauppaan ILMAN maskia.
Ehkä päivää, jos on sellaisella etäisyydellä.
Jos tässä meinataan, että pelkäisin maskittomia ja sen takia jotain sanoa, niin en sano. Se on heidän oma murheensa mihin kuolevat, ei kuulu mulle.
Pierasen ja sanon, että pitää hajurakoa
Höpöttävät maskinaamat ovat pahimpia taudinlevittäjiä, unohtavat turvavälit ja änkeävät itsevarmoina viereen, puhuvat ja puhkuvat.
Ei sille mitään tarvi sanoa, tyrkkää vain kärryillä siihen kaljamahaan.
En mitään.