Yliopisto-opiskelijat ja jo valmistuneet!
Neljä tenttikirjaa, joiden kunkin sivumäärät n. 200 sivua, jokaisesta kirjasta tulee vain yksi kysymys johon tulee vastata.
Miten luet ja opiskelet kirjat itsellesi sopivammalla tavalla jotta saat haluamasi arvosanan/pääset läpi?
Kommentit (12)
Riippuu varmaan alasta minkälaisia kirjoja tentitään. Meillä olisi esim. joku teoriakirja. Katsoisin netistä kirjoittajan tiedot, miten hänen ajatusmaailmaansa luonnehditaan.
Lukisin kirjan sisällysluettelon ensin että hahmoittaisin kirjan rakenteen. Johdanto ja johtopäätökset ovat usein tärkeimmät lukea, eli alku ja loppu: missä kirjassa lähdetään ja mihin päädytään. Jos kirjasta tulee yksi ainoa essee-kysymys, se ei tule lillukanvarsista, vaan pitää hahmottaa kirjoittajan keskeistä ideaa.
Jos haluaa vaan päästä läpi, voi todella lukea sisällysluettelon, intron ja lopun. Mutta jos haluaa oikeasti oppia jotain, pitää lukea koko kirja ja tehdä muistiinpanot omin sanoin.
Yritä saada jostain käsiisi vanhoja tenttejä ja tenttikysymyksiä, joista voit päätellä, mitä asioita ja minkätyyppisiä kysymyksiä kirjoista todennäköisesti kysytään. Yllättävän suuri osa tentaattoreista on niin laiskoja, että kysyvät vuodesta toiseen samat tai lähes samat kysymykset. Tämä on toisaalta ihan ymmärrettävää, koska silloin myös tenttien korjaaminen on helpompaa koska tentaattori voi tällöin arvostella vastauksetkin vanhasta muistista.
Luen kirjasta sisällysluettelon ja mietin hetken, että mitä asioita kirjassa siis käsitellään. Sitten alan vain lukea kirjaa alusta loppuun. Jos on hirveä kiire, niin luen kappaleiden alkujen johdatuksen ja loppujen yhteenvedon ja vasta jos jää aikaa niin perehdyn itse sisältöön. Mutta normiaikataululla teen niin päin, että luen ensin kirjat alusta loppuun ajatuksen kanssa, jos kirjassa on paljon listoja tmv. ulkoa opeteltavaa, niin kirjoitan niistä muistiinpanot jotta jäisi paremmin päähän. Ja sitten kun kaikki kirjat on luettu kerran, niin kertaan jokaisen lukemalla vielä sisällysluettelon ja nuo kappaleiden alut ja loput.
Ja samalla kun lukee, niin yleensä päässä pyörii yhtymäkohtia muuhun kirjallisuuteen, omia esimerkkejä tai muuta vastaavaa, joka toimii muistamisen tukena.
Pohdin ensin kuukauden verran ahdistuneena, että pitäisi lukea ja luen lopulta viimeiset 2 vrk ennen tenttiä tauotta, menen tenttiin 3 tunnin yöunilla ja hyvä tulee :)
Luen viimeisenä päivänä kaikki kirjat ja selaan aamulla läpi merkkaamani kohdat ja mahdolliset kaaviot ja luettelot jne. Tällä metodilla on saanut kiitettäviä kahdessa eri tutkinnossa.
4 kirjaa eli varaan kk lukuaikaa. Maksimissaan saa mennä viikko per kirja mutta nuin lyhyet kirjat menee nopsemmin ja saa "vapaita". Eli luet vaikka 50s per pvä ja joka kirjasta teet n.5 a4 mittaset muistiinpanot, jotka kertaat sitten muutamana vikana päivänä. Helppoa,menee muutama tunti muutamana pvänä viikossa kuin itsestään ja hyvin oppii. Arvosanat usein 4luokkaa,ala yhteiskuntatieteet
Uit sen liiveihin, ihan sama onko mies vai nainen.
Luen kaikki kirjat läpi, teen alleviivauksia ja lukiessani yritän pohtia tärkeimpiä asioita. Ehkä teen muistiinpanoja/miellekarttoja tärkeimmistä asioista myös. Ennen tenttiä luen muistiinpanot ja alleviivaukset läpi. Ihannetapauksessa aloittaisin lukemisen 2 viikkoa ennen tenttiä, mutta harvoin olen niin hyvin valmistautunut. Ehkä 2 päivää/kirja käytän aikaa.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2014 klo 23:10"]Neljä tenttikirjaa, joiden kunkin sivumäärät n. 200 sivua, jokaisesta kirjasta tulee vain yksi kysymys johon tulee vastata.
Miten luet ja opiskelet kirjat itsellesi sopivammalla tavalla jotta saat haluamasi arvosanan/pääset läpi?
[/quote]
No tietenkin opettelin kaiken ulkoa niin oli ihan sama mitä kysyttiin. Ja on kyllä asiat vieläkin hyvin muistissa.
Tarkista ensin, onko niistä tehty elokuvaa.
Luen ne kohdat jotka ovat minusta kaikkein jännimpiä. Jos teksti alkaa mennä lässytykseksi, niin hyppään yli.
Riippuu mikä aine kyseessä. Kasvatustieteessä riittää että lukee sisällysluettelot ajatuksella läpi ja ehkä joidenkin kappaleiden alkuja, sit tentissä vaan kirjoittaa vuolaasti ja ympäripyöreästi kaikenlaisia itsestäänselvyyksiä.
Luonnontieteissä on yleensä englanninkieliset kirjat ja ne on kirjoitettu niin monisanaiseen ja laveaan tyyliin, ettei niitä jaksa lukea muutenkaan, jostakin tyyliin veden rakenteesta jaksetaan jauhaa 15 sivua, kun suomalainen kirjoittaisi saman asian puoleen sivuun. Niissä on yleensä kappaleiden perässä summaryt, jotka kannattaa lukea. Tosin luonnontieteistä ei taida 200 sivuisia kirjoja edes löytyä.
Yritä mennä tentaattorin housuihin (ei kirjaimellisesti!) ja miettiä mitä hän voisi kysyä. Todennäköisesti hänkin on lukenut vain sisällysluettelot! Hyvin se menee!