Hammaslääkärin apulainen (en nyt tiedä nimikettä hänelle)
Olisko joku hammashoitaja. Mikä pointti siinä on että tuo hoitaja mollaa ja tylyttää asiakasta jonka hampaat ihan rikki ja joka kärsii hammaslääkäripelosta? Varmaan joo menee se pelkopotilas heti kohta uudestaan sinne hammaslääkäriin. No ei mene! ja se pointti siis kiinnostaa, miksi ammattilainen (vai onko sitä) pahentaa tilannetta?
Kommentit (6)
Luonne on sellainen. Ei se siinä muiden fiiliksiä mieti vaan omiaan. Kait sillä on joku alemmuuskompleksi jota se koittaa parantaa haukkumalla tilaisuuden tullen muita.
Taisi olla hammashoitaja.
Ehkä sun kannattaa olla avoin hammaslääkäripelostasi. Muuten hammashoitaja otaksuu, että olet vaan piittaamaton omista hampaistasi ja haluaa herätellä sinua asiaan.
Nimenomaa sanoin, että olen kärsinyt ala-asteiästä hammaslääkäripelosta kun sattui kohdalle julma hammaslääkäri. ap
Se on heille rutiinia. On aika antaa takaisin samalla mitalla. Koulutuksen vaiko kokemuksen puutetta, mutta he eivät taida tunnistaa oikeasti huonosti hampaansa hoitavia niistä, joilla on taustalla jokin sairaus, jonka takia hampaat reikiintyvät, tulee ientulehdusta jne paljon paljon herkemmin.
Terveisin, vihdoinkin asialliseen hoitoon päässyt. Reiät hoidettu, ientulehdus saatu kokonaan pois (ientaskut pois ja hampaat sileiksi, jotta tähän päästiin). Vaati erityishammashoidon toimenpiteitä, jotta tähän päästiin. Kysykää siis seuraavalta tylyttäjältä lähetettä erityishammashoitoon!!!
Ihan sama kuka siinä potilastuolissa makaa- ja ketä sen ympärillä on, IKINÄ ei saisi syyllistää tai moralisoida- saatika muuten mollata. Jos joku ei hoida hampaitaan, siitä voi ihan ystävälliseenkin sävyyn mainita, kertoa, kuinka tärkeää se on yms. Ilman sitä syyllistämistä- kyllä sekin onnistuu.
Anna ap palautetta, kaikissa paikoissa on palautelomakkeet jotka voi täyttää. Jos sustta tuntuu, että on kohdeltu väärin. Ei hoitaja välttämättä itse edes tajua, että potilaalle voi tulla paha mieli- ja puhuu muille samalla tavalla.
Työ on kuitenkin asiakaspalvelua, siinä missä monet muutkin työt- ainoa että tuossa paikassa asiakas harvemmin on oikeassa :)
PS. Älä yleistä :)
Tässä tapauksessa se "tylyttäminen" on sit jotain sellaista, että hoitaja on sanonut, että kannattaisi käydä useammin hammaslääkärillä?