Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Medioitunut feminismi nyky-Venäjällä -> 500.000€ tutkimusapurahaa

Vierailija
24.08.2021 |

Uudesta Suomesta löydettyä. Luulin kanssa aluksi, että tämä on vitsi, mutta niin vain Suomen Akatemia päättänyt antaa puoli miljoonaa euroa tähän hankkeeseen, jonka takana on (yllätys, yllätys) Tampereen yliopiston nais- ja sukupuolentutkimuksen laitos.
"Hankkeen tavoitteena on tuottaa uutta ymmärrystä feminististen mediadiskurssien merkityksistä, vastaanotosta ja yhteiskunnallisesta potentiaalista nyky-Venäjällä. Tutkimusnäkökulmassamme yhdistyvät jälkisosialistissa yhteiskunnissa vaikuttava tasa-arvon ideologinen perintö, populaarikulttuurin (post-)feministiset naiseuden esitykset ja ruohonjuuritason some-aktivismi, jotka tuottavat jännitteisen feministisen representaation, identifikaation ja toimijuuden kentän. "
https://tiedejatutkimus.fi/fi/results/funding/34299

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äläs nyt. Saatiin tästä 8 sivun artikkeli lehteen https://politiikasta.fi/medioitunut-feminismi-nyky-venajalla/ . Itse hankkeen sivut on jo lopetettu kun lehteen päästiin :D 

Vierailija
2/2 |
02.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos, tämä on mielenkiintoinen aihe. Täytyy tutustua paremmin illalla töiden jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi