Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Iltalehden nettiversion laskenut taso

Vierailija
21.09.2014 |

Onko muita, ketkä ovat tehneet saman havainnon? Iltalehden nettilehden lukeminen herättää lähinnä suunnatonta ärsytystä. En tiedä olenko aiemmin suodattanut sen kaiken vain pois silmistäni, mutta nykyään järjettömän huono taso isossa osassa juttuja suorastaan järkyttää. :D

Ensinnäkin, tekstit ovat täynnä kirjoitusvirheitä. Ei mitään  yksittäisiä ''painovirhepahoilaisia'', vaan järjestelmällistä väärinkirjoitusta. Juttujen aiheet ovat käsittämättömiä ja harhaanjohtavia (joo klikkauksia klikkauksia, mutta jotain rajaa!). Monessa otsikossa haastateltavan sanoista on vedetty joku omituinen johtopäätös.

Osa jutuista on suoraan kopioitu esim Dailymailin sivuilta ja ilmeisesti käännetty jonkun Google Kääntäjän avulla. Ymmärrän osittain, mutta luulisi että toimittaja haluaisi omasta versiostaan tehdä edes järkevän, suomenkieleen sopivan käännöksen.

Artikkelien sisällöt ovat toinen toistaan toistavia itsestäänselvyyksiä täynnä. Kaikki parisuhdevinkit, rahansäästöohjeet jne - vuosikausia eri lehdissä pyörineet ''tärpit'' esitettynä eri fontein.

Lisäksi usein joutuu oikeasti useampaan kertaan lukemaan tietyt artikkelit, ennenkuin oudon kielellisen muotoilun takia ymmärtää edes mistä on kyse. Monessa tekstissä oletetaan, että lukijalla on sama lähtötieto aiheesta kuin toimittajalla itsellään. Useimmissa tapauksissa toimittaja on kuitenkin ottanut asiasta (toivottavasti) laajemmin selvää, ja esittää lukijalle vain sen tietyn tiivistetyn version josta taas on oletetun lähtötiedon puutteessa mahdotonta saada selkoa.

Onko kohtalotovereita?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse luen IS nettiversiota vain niiiden lukijoiden kommenttien takia. Voi morjes mitä elämäm koululai sia sieltä löytyykään, ja vielä omalla naamallaan kommentoimassa :--D Parasta viihdettä (välillä tosin käy sääliksi, tuntuu että osa ei ymmärrä kommentin menevän myös kys verkkolehden sivulle, ainoastaan kaverin fb:hn). Välillä toki ihan oikeastikin fiksua kommentointia tärkeistä asioista.

Vierailija
2/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

: DD

Vierailija
4/6 |
02.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juttujen lopussa lukee usein"Asiasta kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat"

Vierailija
5/6 |
02.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta....

Vierailija
6/6 |
02.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähetin aiemmin säännöllisesti palautetta IL:n nettilehteen, mm. pyysin korjaamaan selkeitä kirjoitus-, käännös- ja asiavirheitä. Enpä ole enää jaksanut pariin vuoteen, kun puolet jutuista olisi jonkinlaista viilausta vailla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi yhdeksän