Luokanopen koulutus vastaa AMK-tasoista koulutusta
Askarrellaan päivät pitkät lasten kanssa. Ei olla kriittisiä ja akateemisuus työstä kaukana. Tärkeimpiä työtehtäviä ynnäys-laskut ja kaunokirjoituksen harjoittelu.
Mitä tähän sanotte?
Kommentit (14)
Provohan tämäkin, mutta menköön... Ap, lo-koulutuksessa pääaine on kasvatustiede. Opetettavat aineet ovat pakollinen sivuaine. Tieteellinen ajattelu näkyy siinä miten, miksi jne. opetetaan.
No etpä paljon aiheesta tiedä. Se on maisterintutkinto, ja aika paljon yliopistosta riippuu, miten kova koulutus on. Kuten kaikissa muissakin koulutusohjelmissa.
Näin typerään provoon en viitsi enempää vaivautua kirjoittamaan.
Ainahan täällä jankutetaan että amk on sama ku kandi. Koittakaas päättää.
Kiitos ap hyvästä provosta :)
Minun kaverini opiskeli luokanopettajaksi turussa ja sanoi juurikin niin, että se voosi olla amk-tutkinto. Ei siinä tiedettä ole.
Olen opiskellut kasvatustieteitä sivuaineena täyden vitosen ka:lla (niistä, mistä nyt arvosanaa edes saa). Jätin opinnot vaiheeseen, koska turhauduin kurssien sisältöön. Varsin yhdentekevää varsinaiseen työn sisältöön nähden. Tosin moni muukin aine yliopistossa on ollut itselleni pienoinen pettymys höttöydessään (eikä vain humanistisella, kuten usein dissataan).
Paitsi että kaunokirjoituksen sijasta tarvitsee opettaa enää tikkukirjaimia.
Mielenkiintoista, että sekä tämän avauksen että tuon toisen, jossa aineenopettaja avautuu luokanopettajista, kiiruhtavat jotkut leimaamaan heti provoksi. Kannattaako provoon kommentoida mitään? Jos olisin aineenope ja kommentoisin, niin perustelisin, miksi niin ei ole kuin aloituksessa väitetään.
Menkääpä tytöt lukemaan dippainssien lopputöitä, niin voitte hämmästyä tasosta! Aika moni tarkastamani AMK:in opinnäytetyö päihittää kuus-nolla moniaita DI:n päättötöitä. Elämä on yllätyksiä täynnä!
Siis teknisellä alalla toimitaan… t. 12
Oletko opiskellut myös AMK:ssa tietääksesi, että siellä vain askarellaan ja tehdään ynnäyslaskuja???
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 18:11"]Ainahan täällä jankutetaan että amk on sama ku kandi. Koittakaas päättää.
Kiitos ap hyvästä provosta :)
[/quote]
Olen otettu, -Ap
Oletko ap itse opiskellut luokanopettajakoulutuksessa (ja mielellään jo valmistunut) ja mikäli et ole, mihin perustat väitteesi?