Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Selittäkää tyhmälle kiinteistön kiinnityksistä ja panteista

Vierailija
20.08.2021 |

Jos ostetaan kiinteistö 150 000 eurolla ja kyseisessä kiinteistössä on kiinnityksiä 170 000 edestä, niin miksi vierasvelkapanttia on vielä 40 000?

Eli miksi pantteja pitää olla noin paljon enempi kuin kiinteistön hinta on?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinteistön arvo on laskenut siitä kun sille on ne pantit haettu, tai niitä voi periaatteessa hakea miten paljon vain.

Pankki hyväksyy lainan vakuudeksi kuitenkin sen 70% ostohinnasta.

Vierailija
2/3 |
20.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittääkseni kiinnitykset eivät saisi olla velan panttina ostohetkellä. Jos ostat kiinteistön, jonka kiinnitykset ovat velan panttina, velat siirtyvät sinulle.

Kiinnitykset sinänsä ovat ok ja voit käyttää niitä itse panttina jos tarvitset lainaa kiintesitö ostoon.

Kiinteistökaupassa suosittelen käyttämään osaavaa välittäjää niin vältyt harmeilta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnityksiä voi hakea niin paljon kuin haluaa, vaikka 10 miljoonan euron arvosta. Pankki sitten päättää, paljonko se hyväksyy niitä lainan vakuudeksi.

Tuo vierasvelkapantti tarkoittaa todennäköisesti sitä, että osa kiinteistöstä on jonkun toisen (esim. omistajan lapsen) velan panttina.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kuusi