Mikä on tämän poliittisen väitteen alkuperä?
Tällä keskustelupalstalla väitetään ihan tauotta, että perussuomalaisilla olisi jonkinlaiset tiiviit yhteydet tai intohimot Venäjään ja/tai Putiniin. Toimittajat eivät näin väitä, eikä edes sanomalehtien mielipidekirjoituksissa (Iltalehden kommenttikenttää lukuunottamatta) näy tällaisia kommentteja. Esimerkkejä tai perusteluja ei näy koskaan.
Tämä ketju ei varmasti ole pitkäikäinen aiheensa vuoksi, mutta kysyn silti: mistä tämä väite tai käsitys on peräisin? Mitä ihmeen kiinnostusta persuilla olisi Venäjää kohtaan?
Kommentit (5)
Ei persuilla varmaan ole kiinnostusta Venäjää kohtaan. Sen sen Venäjän intresseissä on heikentää EU:n yhtenäisyyttä ja tämän johdosta se mm. tukee eri tavoin kaikissa EU:n maissa populistisia ja nationalistisia puolueita, järjestöjä ja kansanliikkeitä.
Nuo kommentoijat ovat vain trolleja. Ei kukaan moista ihan ihkaoikeasti usko. Se on vain "hauska" läppä keskustelupalstoilla.
Vierailija kirjoitti:
Sen sen Venäjän intresseissä on heikentää EU:n yhtenäisyyttä ja tämän johdosta se mm. tukee eri tavoin kaikissa EU:n maissa populistisia ja nationalistisia puolueita, järjestöjä ja kansanliikkeitä.
"sen sijaan" piti kirjoittaa
Vierailija kirjoitti:
Johan Bäckman on se linkki näiden välillä. Googlesta löytyy Bäckmanista kuva, jossa veljellisesti kaulailee Teuvo Hakkaraisen kanssa
Mutta Bäckmanhan on pyrkinyt mepiksi, kansanedustajaksi ja kaupunginvaltuutetuksi Suomen työväenpuolueen listoilta eli hän on pesunkestävä vasemmistolainen. Olen minäkin yhtä kepulaisministeriä kerran kaulaillut, mutta ei se minusta kepun ystävää tee.
Ap
Johan Bäckman on se linkki näiden välillä. Googlesta löytyy Bäckmanista kuva, jossa veljellisesti kaulailee Teuvo Hakkaraisen kanssa