Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskausoireet

Vierailija
14.09.2014 |

Pakko kysellä muiden oireita alkuraskaudesta. Olen käyttänyt nuva ring-ehkäisyä, mutta silti minulla ei viime tauon aikana tullut menkkoja. Aina menkat on niukat, mutta koskaan ei ole jäänyt kokonaan pois. Aina en ole muistanut ottaa oikeana päivänä rengasta pois tai laittaa takaisin.Eilen alkoi uusi tauko ja nyt pitää odotella tulisiko menkkoja nytten.

Nyt minulla on ollut rinnat kipeät ja turvonneet ja vajaan viikon kipu on tuntunut myös melkein kainaloissa. Sanoinkin mun miehelle, että en tiedä onko mun rinnat, rintalihakset vai keuhkot kipeät, siltä se tuntuu. Kipu ei tunnu aina ja välillä se on sellaista vihlomista ja jossain liikkeissä tuntuu. Samoin vatsaa nipistelee ja välillä tuntuu että joku rutistaa alavatsassa jotain suolta kasaan (toivottavasti ymmärrätte miltä voi tuntua) Vatsa oli eilen illalla järjettömän turvonnut (voi myös johtua jostain ruuista)samoin kuin rinnat. Nämä turvotukset, vihlomiset ja nipistelyt eivät tunnu aina ja aamulla mahan ja rintojen turvotus oli laskenut.
Eilen huomasin myös ettei ruoka maistunut juurikaan, oikein mitään ei tehnyt mieli.
Kesällä oli myös hieman samanlaisia oireita, mutta ei näin voimakkaita eikä rintoja aristanut ja turvottanut. Silloin tein raskaustestin, mutta oli negatiivinen. 
Nyt mietin, että onkohan taas vaan jotain ihan muita juttuja, vai kuullostaako raskausoireilta? Normaalisti kuukautiskipuja minulla ei ole, eikä muitakaan oireita niihin liittyen.
Millasia oireita muilla on ollut?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kuusi