Perinnöttömäksi rikosilmoituksen takia?
Isäni on aina uhannut jättää minut perinnöttä. Tiedän ettei se ole noin vain mahdollista, paitsi jos teen jonkin rikoksen tai muuten vakavasti loukkaan. Välimme katkesi lopullisesti siihen kun hän pahoinpiteli minut ja tein siitä rikosilmoituksen (ei johtanut suurempiin toimenpiteisiin koska vammat olivat niin vähäiset ettei "todistusaineisto riittänyt"). Onko tämä lain mukaan tarpeeksi suuri loukkaus jos hän niin väittää? Olisi suuri helpotus jos joskus tulevaisuudessa minuun ei otettaisi yhteyttä edes perintöasioihin liittyen, koska minä en halua kuulla hänestä sanaakaan, enkä tarvitse mitään likaisia rahoja tai romua.
Kommentit (15)
Kyllä perintöasioissa otetaan yhteyttä, kun se aika tulee, mutta sinulla on oikeus kieltäytyä perinnöstä. Ei tuollainen millään riitä perinnöttömäksi tekemiseen. Pitäisi olla tuomio, ja niin päin että sinä olisit pahoinpidellyt isän. En tiedä riittääkö edes tavallinen pahoinpitely.
Et halua kuulla hänestä sanaakaan, mutta ajattelet häntä kuitenkin paljon.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 20:07"]Et halua kuulla hänestä sanaakaan, mutta ajattelet häntä kuitenkin paljon.
[/quote]
No onpas paljon. Oletko sinä joku palstan yleisaivo?
Asiaan. Ei voi jättää. Mutta kieltäytyä voit.
Jokainen meistä saa jättää maallisen osuutensa kelle haluaa. Jos sut jätetään perinnöttä, niin sulla on rintamaperillisenä oikeus aina lakiosaan. Se on puolet normiperinnöstä.
Eli jos esim. isäsi jättää vaikka 100 000e perintöä ja teitä on 2 perijää. Sinä ja veljesi saatte kuummatkin 50 000e. Jos isäsi jättää sut perinnöttä niin saat 1/2 tuosta normiosasta eli 25 000e. Ja veljesi saa 75 000e
Jatkan. Tosin voit menettää lakiosan, jos oikeus josta osaasi haet voi todeta, että se menee rikollisen tai eihyväksyttävän elämän harjoittamiseen. Esim narkkaukseen tai johonkin vastaavaan
No hitto. En viitsi mitään rikoksia tekemään saati elämään kunniattomasti/epäsiveellisesti (mitä sekin tarkoittaa, pornotähden ura?). Olisipa jokin keino ennaltakieltäytyä niin ei sitä tarttis myöhemminkään miettiä.
-ap
Ap, etkö osaa lukea? Kolmonen ja vitonen sen jo sanoivat: voit aina kieltäytyä/luopua perinnöstä. Kenenkään perintöä ei ole pakko ottaa vastaan, eikä erityistä perustelua tarvita. Voi olla vaikka tunnesyistä tai siksi, että mukana tulevat velat ovat niin kovat, ettei se kannata taloudellisesti.
http://www.laki24.fi/pepe-perinnostaluopuminen-perillinen.html
http://www.laki24.fi/pepe-perinnostaluopuminen-perintoluopua.html
Minä sinuna ottaisin sen perinnön ihan paskaa kiusatakseni. Ja panisin sen johonkin tarkoitukseen, joka on mahdollisimman kaukana äijän omista toiveista. Lahjoita vaikka Setalle tai Suomi-Afrikka-seuralle tai modernin taiteen museolle tai Ensi- ja turvakotien liitolle...
9: ja minä sanoin etten halua että minuun otetaan lainkaan yhteyttä sitten kun se äijä kupsahtaa.
Perinnöstä luopujan osuus tosin menee omille lapsille, joten jos sulla on lapsia, joudut varmaan kuitenkin tavallaan tekemisiin asian kanssa.
Luitko noita linkkejä? Voit luopua perinnöstä myös etukäteen.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 20:31"]Perinnöstä luopujan osuus tosin menee omille lapsille, joten jos sulla on lapsia, joudut varmaan kuitenkin tavallaan tekemisiin asian kanssa.
[/quote]
Eikö se jaeta ensijaisesti lapsille, olettaen että ap:lla on sisaruksia? Jos ei ole ja hän kieltäytyy niin sitten vasta lapsenlapsille.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 20:29"]
9: ja minä sanoin etten halua että minuun otetaan lainkaan yhteyttä sitten kun se äijä kupsahtaa.
[/quote]
Niin? Et lue linkkejä? No; sä voit kieltäytyä perinnöstä jo etukäteen tai ihan vaan olemalla passiivinen sitten, kun äijä kupsahtaa.
Tuskin ap tahtoo olla isänsä kanssa tekemisissä edes tuon testamentin hyväksymisen & lakiosastaan luopumisen verran?
Ei