Raskaus-uä ja äidin lihavuus
Kuulun facessa vauvaryhmään. Yhdessä aloituksessa äiti on laittanut uä-kuvan varhaisilta raskausviikoilta ja haluaisi mielipiteitä vauvan sukupuolesta, sillä sitä ei ammattilainen nähnyt. Jotkut moittivat että onpa surkea ultraaja. Itse näen ultrakuvassa monen monta senttiä rasvakerrosta ennen kohtua joten en ihmettele ettei ultraajalle ole homma ollut mistään helpoimmasta päästä... Ja siis en äidin lihavuutta kritisoi, ainoastaan sitä että mollataan ultraajaa muttei nähdä sitä ettei sekään toimenpide ole samanlainen kaikissa tilanteissa vaan siihen vaikuttaa kohdun ja äidin rakenne. Eikä kukaan ammattilainen voi sanoa suoraan että tässä on ylimääräistä sen verran ettei tutkimus nyt ole helpoimmasta päästä.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
No kai kerroit tämän saman siellä faceryhmässä?
En todellakaan tee sitä sosiaalista itsemurhaa. Ärsytti vain "väärän puun haukkuminen" mutten ole mikään marttyyri että kerjäisin omalla naamalla verta nenästä. Jos olisin psyko niin olisi kyllä virkistävää kommentoida että läskien ultraaminen on hankalaa, ultraajaparka.
Ootko ihan tosissasi?
Huono näkyvyys voi johtua muustakin kuin rasvakerroksesta esim. minulle ultraaja sanoi että näkyvyys on huono lapsiveden vähäisyyden vuoksi.
Vierailija kirjoitti:
Ootko ihan tosissasi?
Huono näkyvyys voi johtua muustakin kuin rasvakerroksesta esim. minulle ultraaja sanoi että näkyvyys on huono lapsiveden vähäisyyden vuoksi.
Olen ihan tosissani. Ja kuten aloituksessa totesin, on muitakin rakenteellisia seikkoja mutta muutamien senttien eriste ennen tutkittavaa kohdetta on suoraan fyysinen este eikä mikään helpottava tekijä.
Niin kyllähän se rasvan määrä vaikuttaa. Minulle sanottiin jossain ekoissa ultrassa, että voidaan kokeilla mahan päältä ultrata, kun olen hoikka.
Minulle tehtiin ensimmäinen ultra alakautta, mutta en kyllä pelkän uä-kuvan perusteella osaisi arvata yhtään mitään sukupuolesta. Äitipolilla kätilö oli kyllä isolta screeniltä näyttänyt, että poika voisi olla tulossa.
No kai kerroit tämän saman siellä faceryhmässä?