Kauhistutteko ikinä, kun huomaatte jonkun olevan itsenne ikäinen
ja kuinka vanhalta hän näyttää? Ja sitten alkaa miettiä kuinka vanhalta itsekin varmaan näyttää muiden silmissä, vaikka peilissä yhä ikinuori katsoisikin? :)
Kommentit (32)
Juuri näin! Itse olen ikinuori kapinallinen ja samanikäiset näyttävät tantoilta ja hilsetukkaisilta tylsimyksiltä! Miten ihmeessä se onkin niin!? Monesti olen kauhistunut kun ihmisen ikä selviää. Olin pitänyt häntä 10 v vanhempana kuin minä ja onkin samanikäinen.
Kauhistuin kun tajusin, että yksi lääkäri oli minua nuorempi. Olen piintyneesti ajatellut, että lääkärit ovat minua vanhempia, pitkän koulutuksenkin takia.
En kauhistu vaan olen tyytyväinen että tuokin on vanhentunut niin kuin minäkin. T.nainen yli 30 v
No kyllä ihminen voi näyttää paljon ikäistään nuoremmalta. Oma äitini täyttää 2 vuoden päästä 70. Yhdelle kaverille juttelin, että pitäisi joku kiva yllätys keksiä ja alkaa järjestää synttäreitä jo nyt, että saa juhlapaikan. Kaverini ei ollut uskoa, että äitini on jo yli 60v, hänen omat vanhemmat kuulemma alle 60 ja näyttävät äitiäni vanhemmilta. Äidilläni on pitkät, tummat hiukset, hän on suht hoikka, aina meikattu ja panostaa vaatteisiinsa, se varmaan luo nuorekkaan kuvan.
[quote author="Vierailija" time="07.09.2014 klo 17:04"]Kauhistuin kun tajusin, että yksi lääkäri oli minua nuorempi. Olen piintyneesti ajatellut, että lääkärit ovat minua vanhempia, pitkän koulutuksenkin takia.
[/quote]
Joo, nyt 39-vuotiaana usein terveyskeskuksessa miettii, että mitä tämä pikkutyttö/poika voi vielä mitään mistään tietää. :) oikeasti jotkut heistä on tosi päteviä, toiset taas jotenkin pelokkaan oloisia.
No joo. Ihastuin vastikään mieheen, jota pidin ainakin 10 v vanhempana. Juuri kuulin, että hän on 49v ja minä olen 44v. Sehän on ihan harmaa ukko ja noin nuori!
Vähän hämmästyttää välillä, omat luokkakaverit on tosi vanhoja jo! Ystävistä ei sitä vanhenemista sillätavalla huomaa eikä peilistä. Kai sitä on yhtä rupsahtanut kuin muutkin vaikka kroppa on kiinteä ja naamakin suht rypytön. Väsymys tietty vanhentaa.
n50+
Hmm, en oikeastaan. Tai vaikea selittää... Mutta useimmiten en edes osaa arvioida ihmisten ikää. Ja jos katson vaikka vanhoja luokkakavereitani Facebookista, osa niistä näyttää ihan 25-vuotiailta ja osa valehtelematta 45-vuotiailta, vaikka siis 31-vuotiaita ollaan koko porukka. (Suurin osa noista vanhemman näköisistä on muuten miehiä, eikä naisia, vaikka aina väitetään että naiset vanhenevat nopeammin...)
Mitä se sitten minun ulkonäöstäni kertoo, en tiedä yhtään. En ole koskaan ollut hyvännäköinen, joten onko sillä sitten väliäkään... Jotkut tutuistani ovat selvästi muuttuneet, mutta jopa parempaan suuntaan. Tilalle on tullut vähän vanhemmat mutta sen verran erilaiset kasvot, että ne sopivat juuri heille paljon paremmin kuin se parikymppinen naama aikanaan. Toivoisin joskus olevani tässä kastissa itsekin, mutta tuskin...
Joo, minä näytän yhä kakskymppiseltä ja kaikki vanhat luokkakaverit, ym. viiskymppisiltä mummoilta! Miten voi olla??? -37vee
Mua on imarreltu koko aikuisikäni paljon nuoremman näköiseksi kuin olen, niin miehet kuin naisetkin, varmasti kymmeniä ellei satoja kertoja. Ihan oikeasti, en liioittele yhtään. Kolmekymppisenä sain jatkuvasti lastenlipun bussissa ja kysyttiin ihan joka kerta papereita joka paikkaan. Nyt nelikymppisenä ei sentään papereita kysytä mutta edelleen luullaan aina ja joka paikassa nuoremmaksi jos tulee iästä puhe.
Olen aito blondi, siro ja suurisilmäinen ja iho on valkoinen ja kuulas ilman ryppyjä. Eli uskoisin että olen edelleen nuoremman näköinen tai sitten kaikki haluaa jostain syystä imarrella koko ajan. Se on tietysti kivaa sekin.
Ja vastaukseksi kyllä kauhistelen ikätovereitani, useinkin
Päinvastoin...
Mulla hävisi luulot omasta "nuoruudesta" jo vuosia sitten. Olin kosmetiikkaosastolla silmäilemässä voivepurnukoita. Viereeni tuli myyjä, joka totesi "teille suosittelisin jotain ikääntyneelle iholle paremmin sopivaa". Ikää oli tuolloin 36.
Sukuvika varmasti. Pikkusiskoni taas oli miehensä kanssa baarissa, jossa baarimikko flirttaili iloisesti asiakkaiden kanssa. Siskoni kohdalla hän kysyi "mitä rouvalle saisi olla"? Sisko oli tuolloin kolmekymppinen eikä kyseessä ollut mikään teinibaari.
Mun kanssa samanikäinen Simo Silmu (synt. -77) näyttää n. 55-vuotiaalta. Poliitikko Merja Kyllöstä väittäisin helposti ainakin 45-vuotiaaksi. Tuomas Enbuskeakin pöhöttynyt olemus vanhentaa aika lailla, veikkaisin, että on ainakin 40 ellei enemmän. Perussuomalaisten Sampo Terho näyttää partoineen ja pälvikaljuineen lähes viisikymppiseltä.
Joo, tuo teitittely on kyllä todella "piristävää". :(
Mieheni on viisikymppinen ja näyttää siltä. Hän aina kauhistelee miten vanhoilta hänen samanikäiset asiakkaansa näyttävät. Hän on omasta mielstään edelleen kolmikymppisen näköinen. :)
[quote author="Vierailija" time="07.09.2014 klo 15:18"]ja kuinka vanhalta hän näyttää? Ja sitten alkaa miettiä kuinka vanhalta itsekin varmaan näyttää muiden silmissä, vaikka peilissä yhä ikinuori katsoisikin? :)
[/quote] ootko 35?
Usein. Esim se tummatukkainen naisnäyttelijä siinä keväällä tullessa sarjassa, jossa kolme naista räjäytti aviomiehensä ilmaan. Luulin, että hän on joku 55v eikä mun ikäinen.
Jotkut näyttää ikäisiltään, jotkut paljon vanhemmalta. Mutta kyllä ihan yhtälailla jotkut näyttävät paljonkin ikäänsä nuoremmalta.