Miten taapero opetetaan potalle?
Käytännön vinkkejä?
(Aina kun lapsellani on ns. "tilanne päällä" ja vien hänet potalle, hän vaan ponkaisee ylös seisomaan eikä millään suostu istumaan...)
Kommentit (4)
Se lapsi suostuu siihen sitten, kun on valmis. Teet vaan aina saman kuvion ja hups, joku päivä se istuu ja tekee siihen pottaan.
Säännöllisesti vaan laitetaan lapsi potalle ja kehutaan kovasti jos hetkenki siinä istuu ja aivan mahdottomasti kehutaan jos pottaan jotain tulee ja pyydetään isi ja mummo ja koira ja naapuri ihailemaan tuotosta. Potalle aina heti herättyä. Ennen unia, unien jälkeen, ennen ruokaa, ruuan jälkeen, ennen ulkoilua ja ulkoilun jälkeen. Useampi potta, ja vaikka yksi telkkarin ääreen.
Voisitko käyttää jotain muuta termiä kuin taapero? Vittumaisin muoto. Muksu on kyllä vielä vittumaisempi.
Meillä istuttiin alkuun pari kolme kertaa päivässä aina tiettyyn aikaan (aamulla heti herättyä, lounaan jälkeen, ennen päiväunia ja illalla iltapalan jälkeen, ennen nukkumaan menoa). Potalla oli mukana viihdykettä (kirjoja ja tarrrakirja joon sai laittaa yhden tarran joka kerta, aamulla ja illalla hampaat pestiin potalla istuen). Välillä potalla koottiin myös palapelejä ja leikittiin dubloilla. Huimat kehut aina kun tuotos osui pottaan. Pikkuhiljaa alkoivat yhdoistää potan ja vessahädän ja oppivat kuiviksi. Pienempi nopeammin, kun seurasi isomman esimerkkiä.
Nyt 2v ja 4v ovat molemmat kuivia. Isompi oisaa käydä vessassa itsenäisesti. Pienempi ilmoitaa, kun hätä. Vieläkin molemmat lukee vessassa "vessakirjoja" ja aamu ja iltapesuihin kuuluu hampaidenpesu potalla/pöntöllä istuen.