Ei ole halpaa puuhaa teinin vaateostokset.
Käytiin just ostamassa meidän teinille vaatteita ja samalla tarttui mukaan pienemmälle 2 kengät ja itselle ja miehelle yksi pusero. Saldo 600e. Eikä tuossa ollut edes ulkovaatteita, ihan vaan pitkiä kalsareita, collegehousuja ja sukkia + yhdet kengät teinille.
Toivottavasti viimevuotiset toppatakit mahtuu.
Kommentit (44)
Moi Melba, minäkin muistan sinut! vauva-palstalla 2001-lähtien olin mukana - ja edelleen täällä roikkumassa ;)
Silloin olin nimimerkki tiia28, nyt on ikää jo huomattavasti enemmän :)
En ihmettele ollenkaan Melban pojan vaatekuluja. Itselläni on sama tilanne ja pojan vaatteisiin kuluu rahaa vaikka ne ostetaan kirppikseltä ja alennusmyynneistä. Minkäs kasvuikäinen poika voi mitään hartevuudelleen ja isoille jaloilleen?
Oma poikani harrastaa vielä joukkueurheilua ja on jo kolmatta sesonkia miesten kokonumeroiden collegepuvuissa ja T-paidassa pelimatkoilla.
Joo-o, meneehän niihin rahaa, varsinkin jos ei pahemmin hintoja katsele ja etsi edullisempaa vaihtoehtoa.
Meilläkin murkkupoika, 7lk ja täyttää 13v lokakuussa, ja Stadiumista ostettiin nyt syyskengät ja Niken lenkkikengät liikuntatunneille, mutta maltilliset oli hinnat kun yht.meni n.100€. Sisäpelikengät on onneksi kuin uudet kun vasta pari x käytetyt ja mahtuivat vielä jalkaankin hyvin. Mutta ne koot, kengissä ostettava 43-44 ja muuten miesten puolelta, poika on suht harteikas jo ja hoikka pitkä tapaus, 175cm alkaa olla mittarissa.
Syystakki löytyy ja lisäksi pari collegetakkia, toinen on ns merkkitakki jonka löysin Prisman alesta urheiluvaatepuolelta viimevkolla. Talveksi on tällä hetkellä 1 takki joka toiv mahtuu päälle koska on uutena keväällä ostettu, oli niin kivan värinen ja näköinen niin riskillä ostin sen odottamaan..saas nähdä.
Farkkuja löytynyt kivoja Dressmanilta, lisäksi käyttää chinoja ja collegehousuja, ihan merkittömät colleget kelpaa kunhan väreinä musta ja harmaa.
Ja sitten oma lukunsa tuo 153cm kuopus jolle ei tahdo löytyä kivoja farkkuja kun on reitevä ja persevä, ts skrode kropan malliltaan toisin kuin esikoinen, olisko vinkkejä siihen, minne kauppoihin suunnata pk-seudulla? Käyttäisi collegehousuja aina ja minä en siihen ihan taivu..
Kiva, kun täältä löytyy vanhoja palstailijoita. Ammattiani en ole täällä koskaan kertonut (ja te, jotka tiedätte, niin toivon, ettette sitä paljastakaan, tämä on vapaa-aikaani ei työtäni). Koulutukseltani olen FM. En ole mikään talousalan ihminen siis, tosin viime keväänä hain ja pääsin sisään taas opiskelemaan, joten olen nyt kauppatieteiden yo. En ole kyllä suorittanut sinne mitään ja jos näin jatkuu elämä kuin nyt menee, niin en varmaan suoritakaan, koska opiskelupaikka on muualla ja elämä täällä.
Joo, tää aloitus oli näköjään tosi huono. Jutun pointti meni ihan väärille urille alkuunsa, mut lähinnä tarkoitus oli päivitellä sitä, että miten kallista on ihan näiden perusjuttujen ostaminen. 40 e sukkiin on minusta paljon, vaikka sillä nyt 9 sukat saikin. Tässä iässä kun teinit kasvaa vielä kovaa vauhtia. Vielä toukokuussa 2013 shoppailin lastenosastolla ja nyt vaatteet ovat M ja L kokoa miesten osastolta. Siinä on iso ero, että paljonko esim. colleghousut maksaa. Lastenosaston Addun 176 verkkarit oli muistaakseni 20 e ja nyt jouduin sen 50 e prikulleen samanlaisista isommista housuista maksamaan.
Välikausikengät ostin pojalle (vaelluskengät) siksi, että en ole löytänyt kokoa 47 tai 48 olevia goretex-talvikenkiä. Täällä etelässä on usein paljon loskakelejä, joissa gtx on välttämätön, mutta kaikki meillä olevat talvikengät on ilman kosteussuojaa. Siksi ostin pojalle varrelliset lenkkarit / vaelluskengät + villasekoitesukat talven loskakelejä varten.
Mitä ne teidän muiden teinit käyttävät talvella, kun on märkää? Viime talvi meillä mentiin sellaisilla karvavuorisilla goretex-tennareilla, mut nekin jäi pieneksi nyt, vaikka koko oli 47.
Minäkin muistan Melban, olit oikea asuntoasiantuntija. Siis kerroit asiantuntevasti eri alueista, Leppävaaraa taisit usein mainostaa. Tämä jäänyt mieleen:)
Suomessa kannattaa kyllä ostaa kaikki uutena, joopajoo! miksi ap et suosi nettikirppiksiä, huutonettiä, torifitä, paikallisia kirppiksiä, secondhandia, uffta jne? minä tykkään pukeutua siisteihin ja hyväkuntoisiin vaatteisiin, olen löytänyt siistejä vaatteita myös käytettyinä. Joskus on -50% ja Uff:lla on eurot päiviäkin.
Suomessa on niiin hölmöä pistää kaikki rahat vaatteisiin! menkää ulkomaille vaateostoksille niin tulee paljon halvemmaksi, esim. Belgiassa, Saksassa ja Hollannissa on Zeeman niminen halpakauppa josta saa sekä aikuisten (miesten ja naisten) että myös vauvojen ja lasten vaatteita alkaen parilla eurolla. Lähes kaikki maksaa siellä alle 20e. Ko. kaupasta olen itse hommannut bleiserin (13e), koruja (1,40e kpl), topin (3,50e). Tai jos et pääse ulkomaille niin osta kirpputorilta/huutonetistä/torifistä. Itse ostin ennen kaikki kaupoista, mutta en enää todellakaan suostuisi maksamaan vaikkapa perustopista/paidasta 20-30 euroa, kesäkengistä maksan 3-25e (yleensä 10e), mekoista (yleensä uusista) 13-20e. Yksi lähes uusi secondhand mekkolöytö oli 3e.
Siis 5 college housut? :D ei niitä ole tarkoitus käyttää kuin kotona tai urheillessa
Tuon ikäisille ja kokoisille ei löydy niitä vaatteita kovinkaan helposti kirpputoreilta.
[quote author="Vierailija" time="31.08.2014 klo 21:29"]
Siis 5 college housut? :D ei niitä ole tarkoitus käyttää kuin kotona tai urheillessa
[/quote]
Kerropa tuo meidän teinille :D
Kasvatusmetodini on kyllä, että valitse taistelusi ja tän taistelun häviän mielelläni silloin. Toisaalta mitä tämmöinen itse mukavuudenhalusta legginsejä käyttävä wt-äiti voisi vaatia mukavuudenhaluiselta pojaltaan :D
Eli teinin vateostokset:
isälle pusero
äidille pusero
pikkusisarukselle kahdet kengät
Kaipa muistitte kovaan ääneen huokailla kuinka kamalan kalliiksi teini tulee. Että taas meni 600! Oikein silä tavalla syyllistävästi, että joutuu häpeämään kasvamistaan ja olemassaoloaan.
Tuokin riippuu siitä mistä ostaa ja mikä kelpaa teinille. Ei meillä mene kauheasti, kun ei tarvitse juuri niitä kalleimpia merkkejä ostaa ja netistä löydetään useimmiten halvemmalla kuin kaupasta suoraan. Ja kesällä ostin kirppareilta muutaman t-paidan ( yht. 4,50e ) ja kauluspaidan (1,60e), hyvin kelpasi ja oli tyytyväinen. Ehkä juuri kenkiin menee eniten, koska ei voi ostaa käytettynä ja ne kuluu nopeiten.
Meillä teinit ostavat itse vaatteensa. Rahat annan budjettina 500€/ puoli vuotta. Nyt olemme säästökuurilla ja tästäkin tingitään.
Noihin muiden ostoksiin meni 200 e, joten teinin ostokset oli 400. En tietty teiniä syyllistä siitä, että hän kasvaa.
Meillä ei teini saisi kyllä edes kenkiään vuodeksi tuolla 500 eurolla valitettavasti, mutta ei sekään ole teinin syy, että isot kengät vaan maksaa sen minkä maksaa.
Aika iso summa tuo 400e, huh! Kuinka pitkäksi aikaa vuo vaatteet on?
t.7
Up