Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokoomuksen logiikka...

Vierailija
25.08.2014 |

..on se, että on väärin elää yhteiskunnan varoilla ja tyytyä muutamaan sataseen kuussa, kun ei edes veroja maksa... MUTTA on erittäin oikein keplotella itselleen kymmeniä tuhansia euroja, joiden tarkoitus oli hyödyttää yhteiskuntaa veroeuroina. (Räty) Eikö se verojen maksaminen siis olekaan hyvän ihmisen määritelmä?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu. Ja kaikki kokoomuksen kannattajille maksettavat tuet fantastisista kotitalousvähennyksistä yms. lähtien ovat tietysti Aivan Eri Asia.

Vierailija
2/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, Kokoomuksen kannattajat? Miten perustelette tämän? Miksi on enemmän väärin ottaa yhteiskunnalta muutama satanen kuukaudessa(ja maksaa siitä verot!) ja tyytyä siihen, kuin riistää itselleen yhteiskunnan varoa kymmenien kymmenien tuhansien edestä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se laillinen verosuunnittelija kuitenkin kaiken kaikkiaan maksaa veroja niin paljon että sillä elättää muutaman sossun luuserin.

Vierailija
4/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, mutta saman lailla se on laillista soasunakin elellä.. En sano, että se on fiksua, mutta paljon törkempää se silti on itselleen kymppitonneja riistää, kuin ottaa vastaan raha, jolla jotenkuten pysyy elossa joka kuukausi.

Vierailija
5/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vieläkin monet pienituloiset naiset kannattavat kokoomusta, vaikka puolueessa ei edes ministeritasolla tiedetä, että maassa on puoli miljoonaa pienituloista.

Vierailija
6/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä laillinen verosuunnittelu ole mahdollista ellei maksa muutoinkin paljon veroja ja ole hyödyllinen yhteiskunnalle. Loppusaldo on kansakunnalle plusmerkkinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja huvittavaa, kuinka nämä oikeistolaiset aina vetävät työn hyväntekijäkortin, että kuinka he hyödyttävät yhteiskuntaa maksamalla veroja..:-D Ihan kuin he sen vuoksi siellä töissä kävisivät. Tässähän sen näkee, että eivät he niitä veroja siitä työstä maksaisi, ellei olisi pakko. Itselleen he siinä omaisuutta keräävät, ja koska Suomessa nyt vain työstä pitää maksaa ne verot, voivat aina vedota siihen, kuinka ovat niin hyviä ihmisiä, että maksavat toistenkin elämän.

Vierailija
8/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erittäin kuvaavaa, että tähän ei yhtään järkevää perustelua kokoomuslaisilta tule.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää muistaa että myös se käteenjäävä raha hyödyttää yhteiskuntaa kun sitä käytetään. Se tuo työllisyyttä, luo työpaikkoja sekä tuo verotuloja. Ei raha mikä jää ihmiselle käteen ole automaattisesti pois verotuloista. Jos sillä ostaa bensaa tai alkoholia, niin siitä palautuu hyvin suuri osa valtiolle verotuloina.

Vierailija
10/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="25.08.2014 klo 12:43"]Pitää muistaa että myös se käteenjäävä raha hyödyttää yhteiskuntaa kun sitä käytetään. Se tuo työllisyyttä, luo työpaikkoja sekä tuo verotuloja. Ei raha mikä jää ihmiselle käteen ole automaattisesti pois verotuloista. Jos sillä ostaa bensaa tai alkoholia, niin siitä palautuu hyvin suuri osa valtiolle verotuloina.

[/quote]

No entäs se sossun kuukaudessa saama 500e? Siitä yleensä käytetään KAIKKI! Mitä väärää siis?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä enemmän käteenjäävää rahaa ja miten enemmän sitä käyttää sitä parempi. Niin se jopa hyödyttää yhteiskuntaa enemmän kuin suora verotulo, joka voi mennä täysin tuottamattomaan kohteeseen.

 Ihmisten käytettävissä oleva varallisuus ja sen runsas käyttäminen on juuri avain valtion hyvinvointiin sekä siihen talosukasvuun, joka mahdollistaa kaiken. Kyllä se 500 euroakin on osa sitä koneista jos sen vain käyttää eikä yritä epätoivoisesti säästää.

Vierailija
12/12 |
25.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloittaja ilmeisestikin luulee, että mitään veroja/kuluja ei ole maksettu? En ole vielä kuullutkaan, että yritysten ei tarvitse veroja maksaa ollenkaan! Tuohon aikaan tuo on ollut täysin sallittua, nythän lakia on jo muutettu.

Ja luulenpa, että neljän vuoden aikana työtön "riistää" itselleen kymmeniä tuhansia euroja ;) Ja se, että jos pystyy suunnittelemalla pienentämään maksuosuuttaan, joka on täysin laillista, niin mitäs sitten? Ihan samaa mieltä olen siinä, että jos on oikeutettu johinkin yhteiskunnalliseen tukeen, niin sen hakemisessa ei ole mitään väärää, vaikka ei se olisikaan välttämätöntä.

Ja se on kyllä huomattu, että kannattaa olla todella varovainen, kun puhutaan mistään ansiotasoista, koska pienituloisimmilta jää yleensä se pointti huomaamatta, mistä todella puhutaan: Rädyn 2000 ja risat-lausunto koski lapsilisän leikkausta ja sen johdosta tehtävää verovähennysoikeutta, hänen mielestään koska lapsilisä ei ole ollut tuloerojen tasaamista varten, vaan kustannusten tasaamista lapsettomien ja lapsellisten kesken, niin vähennysoikeuden piiriin olisi parempi saada enemmän populaa, ettei lapsilisää olisi muutettu huonotuloisimpien tuloksi.

Mutta niinhän se tässä maassa menee, että lottovoitto on ihan ok tapa rikastua, mutta jos tekee paljon duunia, pääsee vaikka toimariksi tai sijoittaa rahojaan, niin se on hyihyi. Vähän hassua sinänsä, koska luulisi, että työntekoa arvostettaisiin

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kuusi