Lapsen uikkarit ja pyyhe homeessa. Kannattaako pestä vai ovatko mennyttä?
Löysin koululaisen uimakamat muovipussista, ovat siellä homehtuneet pari-kolme viikkoa.
Kannattaako yrittää pestä vai ovatko mennyttä? Jostakin luin vuosia sitten, että piimä- ym. kikat homeenpoistoon ovat palturia, ja kerran homehtuneessa tekstiilissä muhii homeitiöitä, tekipä mitä hyvänsä.
Mitä sanoo palstaraati?
Kommentit (11)
Homeitiöitä muhii kaikkialla. Pese, kuivaa, katso ja haistele.
kai nillä uikkareilla voi vielä uida, pyyhkeen dumppaisi roskiin
Heitä pois, ei ole mitään tehtävissä. Ärsyttävää kun mukulat ei huolehdi kamoistaan, itse olen pelastanut 16-vuotiaan poikani uikkarit ja pyyhkeet monta kertaa tänä kesänä viime tipassa homehtumiselta, aargh!
Pese 90 asteessa ja kloriittia sekaan
Kun ei tuon arvokkaammista kamoista ole kyse, niin heittäisin roskiin. Lapsi saisi ostaa uuden pyyhkeen omista rahoistaan.
Heitä mäkeen. Kyllä niitä homepesuja voi käyttää, mutta tavallisesta vaatekankaasta ne syö puolet pois ja se mitä on jäljellä, on pilalla. Homepesulla kannattaa käsitellä tyyliin veneen purjeet, pressut ja vaikka lastenrattaat.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2014 klo 20:57"]Heitä mäkeen. Kyllä niitä homepesuja voi käyttää, mutta tavallisesta vaatekankaasta ne syö puolet pois ja se mitä on jäljellä, on pilalla. Homepesulla kannattaa käsitellä tyyliin veneen purjeet, pressut ja vaikka lastenrattaat.
[/quote]
Siis meillä homehtunut eräänkin kerran pyykkiä ja ei ole lähteneet pilkut veks
Heittäisin menemään.