Uusi Enkeli-Elisa?
Kuinka moni on kiinnittänyt huomiota Helsingin poliisin kampanijaan koulukiusaamista vastaan? Taas puhutaan itsensä kiusaamisen vuoksi tappaneesta nuoresta. Onko samanlainen"onhan näitä olemassa"-tapaus kuin EE vai ihan oikea? Vaiko sama, poliisillahan ilmeisesti oikea EE:n esikuva tiedossa? Kysyykö kukaan edes, että onko oikea, kun kerran poliisi kertoo? Vaatiiko kukaan vanhempia esille? Onko kukaan huolissaan siitä, että itsemurhaa romantisoidaan?
Kommentit (26)
Ja juu, minusta on tosi huolestuttavaa, että itsemurhaa romantsioidaan etenkin teineille suunnattuna.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2014 klo 18:20"]Ihan sama tuli mieleen kun tuon luin...
Minä olen käsittänyt, että EE:llä ei ole mitään oikeaa, spesifiä, esikuvaa vaikka Vettenterä niin väittää.
[/quote]
Oletan, että poliisikuulustelujen väitteet olemassa olevista henkilöistä on tarkistettu, jolloin olisivat poliisilla tiedossa, mutta mistäpä minä varmaksi tietäisin.
Ihan sama tuli mullekin mieleen, jotenkin en kovin tosissani tuota juttua ees oo lukenut.
Minusta tuossa ei ole mitään romantisointia.
Ajatelkaapa, jos joku alkaisi koulukiusaamisen vastaiseen kampanjaan omalla naamallaan. Ei se kiusaamista lopettaisi, uskaltaisin jopa väittää, että päinvastoin.
Se oli 14v poika kuka sen itsarin teki.. Muutenkin suurin itsemurhan tekijöistä on poikia/miehiä, harmi että vain naisten itsareista/katoamisista välitetään.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2014 klo 18:43"]
Minusta tuossa ei ole mitään romantisointia.
Ajatelkaapa, jos joku alkaisi koulukiusaamisen vastaiseen kampanjaan omalla naamallaan. Ei se kiusaamista lopettaisi, uskaltaisin jopa väittää, että päinvastoin.
[/quote]
Hmm, mm. Mandi Lampi.
http://www.sanasinko.net/tiedostot/media/kiusattu_loppuun_asti.pdf
Minulle ei tullut ollenkaan mieleen Enkeli-Elisa tai itsemurhan romantisointi. Kiusaamisesta on hyvä puhua, ja tämänkaltainen tapa voisi toimia vakavasti otettavan keskustelun herättäjänä. Enkeli-Elisa kun toimi loppupeleissä sitä hyvää asiaa vastaan.
MInusta se oli keksitty juttu, esimerkinomainen ja "profiloitu" tapaus millainen voisi olla se kaikkein surullisin vaihtoehto. Ei herättänyt minkäänlaisia tuntoja, kun Facessa törmäsin juttuun, vaikka muuten innokkaasti klikkailenkin Poliisin fiksuja viestejä siellä- Fanitan Poliisia.
Tuo jätti ihan kylmäksi, oli ihan tekaistu juttu. Asia tietysti on huomion arvoinen, mutta meni överiksi.
Mietin ihan samaa, ja ai että kuinka mulkuksi tunnen itseni.
Tiedän että on olemassa kiusaamisen takia itsemurhan tehneitä nuoria (itsekin ollut aikanaan niillä rajoilla) ja asiasta on helvetin tärkeä puhua, mutta en ymmärrä miksi siitä pitää lässyttää tuolla tavalla.
En tiedä minkälaista lähestymistapaa toivoisin, mutta en tuollaista ainakaan. Aargh :(
Taisi olla tekaistu juttu. Maailmalla tosin vastaavat tapaukset ovat surullisenkin yleisiä.
Hyvänen aika! Kyllähän tuota tapahtuu: Lapsi/nuori ei koe elämänsä aikana yhtään turvallista päivää koulun osalta, kun joka nurkan takaa saa pelätä jonkun v-ttupään hyökkäystä. Kyllä siinä valitettavasti käy aina välillä niin, että sitä ei jaksa enää. Ihan millään muotoa romantisoimatta. Totuus on ihan kaikkea muuta kuin romanttista.
Mitähän tuon Mandin koulukaverit mahtavat nykyään tuumata? Ilmaisutaidon lukion koulukaveritkin?
"Hyvänen aika" - no tietysti sellaista tapahtuu, muta juuri tuo kyseinen 14-vutoiaan kirje vaikuttaa ihan tekaistulta. Siitähän tässä on kyse!
Kyllähän näitä tapahtuu. Muistan 90-luvulta sellaisen, kun kiusattu tyttö oli ottanut illalla sekoituksen lääkkeitä. Isä oli mennyt aamulla herättämään kouluun, mutta tyttö ei koskaan herännyt. Vanhemmat olivat ihan kasvoillaan esillä Seurassa/ Avussa tms.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2014 klo 19:00"]Mitähän tuon Mandin koulukaverit mahtavat nykyään tuumata? Ilmaisutaidon lukion koulukaveritkin?
[/quote]
Niinpä! Olisipa kiva kuulla!
Jospa palstan Mandi-hullu on yksi näistä kiusaajista ja seonnut syyllisyydestä?
[quote author="Vierailija" time="14.08.2014 klo 19:11"]
Kyllähän näitä tapahtuu. Muistan 90-luvulta sellaisen, kun kiusattu tyttö oli ottanut illalla sekoituksen lääkkeitä. Isä oli mennyt aamulla herättämään kouluun, mutta tyttö ei koskaan herännyt. Vanhemmat olivat ihan kasvoillaan esillä Seurassa/ Avussa tms.
[/quote]
Sama äiti joka oli viime syksynä jossain keskusteluohjelmassa?
Mietin ihan samaa, että onko taas enkeli-elisa...
Ihan jo siitä syystä, että on niin lähellä enkeli-elisaa, olisi poliisin tiedottajien pitänyt "keksiä" jotain joka ei kuulosta heti enkeli-elisa-huijaukselta.
Aihe on tietenkin tärkeä
[quote author="Vierailija" time="14.08.2014 klo 19:00"]
Mitähän tuon Mandin koulukaverit mahtavat nykyään tuumata? Ilmaisutaidon lukion koulukaveritkin?
[/quote]
Mitä pitäisi tuumata?
Surullinen ja ikävä juttu. Kirjoitin samana keväänä kun tuo tapahtui. Se uutinen oli lehdissä hiihtoloman aikaan, taisi vielä seuraavalla viikollakin. Kulua ei tuolloin enää abeilla ollut, mutta silloin kun kavereita näin, niin aika hiljaisena porukka oli.
Ihan sama tuli mieleen kun tuon luin...
Minä olen käsittänyt, että EE:llä ei ole mitään oikeaa, spesifiä, esikuvaa vaikka Vettenterä niin väittää.