Ehkäisykapseli ja mieliala
Mulla on nyt ollut ehkäisykapseli reilun kuukauden, ja olo on ihan kamala. Masentaa ja oon ihan turta, vaikka yritän miettiä mitä ilosia asioita, ne ei tunnu miltään, kun olo on vaan niin totaalisen surkea jo toista viikkoa.
Oon sairastanut mm. vakavan masennuksen, ja olo on nyt ihan kuin sillon, mutta suhtaudun tähän nyt jotenkin eri tavalla, kun ikäänkuin syytän kapselia. Turha mitään itsemurhaakaan tässä miettiä, jos tää kaikki johtuu kapselista. Eli ei mitään järkeä :(
Mutta voiko kapselista tulla tällanen kamala apeus? Meenkö poistattamaan kapselin, vai kestänkö vielä pari kuukautta? En jaksais tämmöstä ja pelkään vähän, että oikeesti teen itelleni jotain tai muutkin psyykkiset sairaudet alkaa oirehtimaan tätä menoa.
Kellään samoja kokemuksia?
Kommentit (12)
Kiitos kaikille näkökulmistanne! Kuinkahan pitkään jaksan jatkaa tätä kokeilua...
Olen joskus nuorempana syönyt Yasmine-pillereitä, mutten osaa niihin nyt tätä oloani verrata, kun silloin aloittaessani olin jo valmiiksi masentunut. Nyt mieli on ollut tasaisempi ja iloinen jo reilun vuoden, mutta yhtäkkiä iski tämä totaalinen lamaannus.
En heti haluaisi revityttää kapselia irti, kun se kerran on kalliilla asennettu. Mutta puolta vuotta tällaista synkkyyttä en jaksa mitenkään, edes kokeilumielessä. Ehkä menen sterilointiin, eikös 30-vuotias saa sellaisen ilman kummempia selittelyitä?
ap
Minulla myös kapseli ja olin jo menossa sitä poistattamaan kun suoraan sanoen vitutti koko ajan. Mies uhkasi jo omin käsin kaivaa sen ulos kun ei jaksanut kiukkuavaa akkaa, olen siis yleensä tosi positiivinen ja vitutuspäiviä vuodessa norm n. 10kpl. Sairaanhoitaja sai minut ylipuhuttua vakuuttamalla että jos olo ei tasaannu 3kk jälkeen otetaan sitten pois. Niinhän se ohi meni ja olen nyt oma itseni! :) ihan paras ehkäisy alusta huolimatta. En myöskään kokeillut pillereitä etukäteen. Ps. viimeksi oli menkät huhtikuussa :)
Mitä? Voiko siitä oikeasti tulla psyykkisiäkin oireita? Olen ymmärtänyt, että ehkäisykapseli olisi huoleton ja jos sivuoireita tulee, ne olisivat juurikin vuotoon liittyviä. Onko se huolettomuus vain jokin mainoskikka?
Harkitsen juuri kapselin ottamista, mutta ehkä mietin vielä uudestaan.
Kaikki hormoniehkäisyn muodot laskevat mielialaa, jos on herkkä.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2014 klo 16:59"]
Mitä? Voiko siitä oikeasti tulla psyykkisiäkin oireita? Olen ymmärtänyt, että ehkäisykapseli olisi huoleton ja jos sivuoireita tulee, ne olisivat juurikin vuotoon liittyviä. Onko se huolettomuus vain jokin mainoskikka?
Harkitsen juuri kapselin ottamista, mutta ehkä mietin vielä uudestaan.
[/quote]
Siis toki voi jos on sille herkkä.
Minä söin yhdistelmäpillereitä useamman vuoden, vaihdoin tämän vuoden alusta tuohon kapseliin ja ei ole mitään oireita. Ei henkisiä eikä fyysisiä. Mulle tää siis toimii kuten mainostettu, aivan nappijuttu ja 3 vuotta kestää. :)
Ja siis kapseli on Nexplanon ja lääkärin mielestä ei ollu tarpeen testata minipillereillä ennen kapselin asentamista.
ap
Mulla oli tota turtaa oloa kans kapselin kanssa, meni puoli vuotta kapselin poistamisen jälkeen että mikään enää tuntui miltään. Ei mullakaan testattu eka pillereitä, mutta olisi kyllä kannattanut.
mä vuodan päivittäin. lähtee kyllä vaihtoon
Itselläni tämä nexplanon ollut nyt marraskuusta 2016, eka puoli vuotta olin tyytyväinen ja helpottunut että voin vuorotyöni kanssa olla tämän kanssa täysin huoleton. Sitten tulivat ongelmat. Tälläkin hetkellä olen taas alamäessä ja ahdistaa, turhauttaa ja masentaa ihan hirveästi. Miehellä menee aivan hermo, ja tuntuu ettei hän ymmärrä/usko mun pahaa oloa, vaikka selvästi kyllä yrittää... on tosi vaikea selittää miten masentuneisuus vaikuttaa sinuun, vaikka järjellä osaat ajatella ettei mitään hätää ole ja kaikki on hyvin. Huomaan että käyn mieheni hermoille, mitä en missään nimessä haluaisi tehdä... nämä ”kohtaukset” kestvät n. Viikon ja tulevat useimmiten kuukautisten aikaan, mutta eivät välttämättä. Joskus ei tule ollenkaan, ja välillä tuntuu aivan ylitsepääsemättömältä useana kuuna peräkkäin. Olen jotenkin ajatellut että ”kyllä tämä tästä”. Mutta nyt rupean olemaan sillä kannalla ettei tätä kannata enää jatkaa, ja kapseli on käytävä poistattamassa ennen kun tuhoan parisuhteeni ja ystäväsuhteeni.
Nyt vain mietin että miten ehkäisyn kanssa joutuu tämän jälkeen toimimaan.. työni takia en voi palata pillereihin, ja kuparikierukasta olen kuullut ystäviltä vain huonoa..
onko kellään kokemusta näistä hormoonittomista kokemusta? Eli nämä joilla mitataan lämmön mukaan raskaaksitulon mahdollisuus?
Täällä takana kapselin kanssa vasta viikko, ja ihan kauhean masentunut olo. Turta ja iloton, niin kuin positiiviset tunteet olis vaan pyyhkäisty pois!! Kauan tätä kannattaa kestää? Pitäisikö tän muka tasaantua?
Juulia kirjoitti:
Täällä takana kapselin kanssa vasta viikko, ja ihan kauhean masentunut olo. Turta ja iloton, niin kuin positiiviset tunteet olis vaan pyyhkäisty pois!! Kauan tätä kannattaa kestää? Pitäisikö tän muka tasaantua?
Helpottiko?
Onpa outoa asentaa kapseli ilman minipillerikokeilua. Lääkärin virhe!