Nyt kun päiväkotikausikin on taas alkanut, niin muistakaa nyt HEM**TISSÄ
ne porttien säpit pistää kiinni, kun kuljette päiväkodin portista. Aina kun vien meidän lapsen päiväkotiin on mennessä säppi auki. Kun käyn sisällä viemässä lapsen ja kerron aina opeille portin olleen auki ja palaan sitten takaisin, niin eikös sillä välin joku JÄSTIPÄÄ vanhempi ole taas kulkenut portista ja jättänyt sen säpin auki. Eikö ketään muuta huoleta tämä aihe? Kummastelen vaan.
Kommentit (11)
niin äitinä kuin päiväkodin henkilökuntanakin. Joskus mietityttää, että eikö vanhemmat todellakaan tajua, että se voi olla juuri hänen lapsensa, joka kirmaa vauhdilla pihalle ja avonaisesta portista parkkipaikalle...
mutta menee siinä nyt vähän kauemman aikaa kun avonaisesta portista juosta. Ja toisekseen, mietippä itse 21 lapsen ryhmässä voiko kaikki lapset olla joka sekuntti silmien alla, vaikka kuinka henkilökunta vahtisi...
Kun aamulla ennen kahdeksaa tuon lapset, en periaatteessa ymmärrä mitä väliä sillä on suljenko säpin mennessäni päiväkotiin jos suljen sen lähtiessäni. Eihän siellä kukaan kahdeksalta ulkoile.
Ymmärrän noin teoriassa, että jos se, joka tuo lapsensa viimeisenä päiväkotiin ennen uloslähtöä jättää säpin auki, on riski olemassa. Silti: Ei ne lapset sinne pihalle yksinään säntää, päiväkodissa töissä ollessani portti tarkistettiin ekana ulos mentäessä ja vahteja oli ainakin kaksi jo kun lapset alkoivat tulla ulos.
Ja tosiasiassa minä suljen sen säpin aina mennessä ja tullessa, se on automaatio. Silti tämä ei ole lähellekään ykkösasia joka minua lasteni päivähoidossa huolettaa.
Säppi on aidan ulkopuolella ja aikuisen on kummarruttava sisäpuolelta laittaessaan sen kiinni aidan yli reippaasti. Meidän päiväkodissa tuskin yksikään 3v avaa sitä porttia. Mitä mitäpä hyötyä on hyvästä portista, jos sitä ei laiteta säppiin.
Ongelmanahan on se, ettei aamulla päiväkodissa ole eteisessä kukaan vahtimassa. Oven saa lapset helposti auki tai voivat livahtaa ulos toisten tullessa sisään. Kenenpä lapsi ei haluaisi äidin tai isin perään vielä lähteä juoksemaan (vaikka vanhemmat menneet jo aika päiviä sitten)?
ap
Meidän päiväkodissa ei ole edes aitaa, saati porttia!
Mutta sielläpä hoitajat valvovat lapsia ihan oikeasti, eivätkä juoruile keskenään jossain kulman takana.
meidän päiväkodin portissa on sellaiset monikertaiset hillittömät säpit joiden avaamiseen ja kiinni laittamiseen kuluu varmaan useampi minuutti.
Jos menen hakemaan lapsiani silloin kun lapset ovat sisällä niin en tosiaankaan viitsi mennessäni lukita porttia, koska joutuisin sen kohta uudestaan avaamaan vaan lukitsen sen vasta sitten takaisin tullessani perässäni. Samaten jos huomaan tai tiedän että joku aikuinen tulee heti perässäni (esim. joku toinen oli pukemassa lapsiaan lähtövalmiiksi samalla ja muut ipanat vielä syövät tai nukkuvat), niin en viitsi lukita porttia perässäni.
Jos menen päiväkotiin kun lapset ulkoilevat niin silloin tietenkin lukitsen portin.
Säppi on aidan ulkopuolella ja aikuisen on kummarruttava sisäpuolelta laittaessaan sen kiinni aidan yli reippaasti. Meidän päiväkodissa tuskin yksikään 3v avaa sitä porttia. Mitä mitäpä hyötyä on hyvästä portista, jos sitä ei laiteta säppiin.
Ongelmanahan on se, ettei aamulla päiväkodissa ole eteisessä kukaan vahtimassa. Oven saa lapset helposti auki tai voivat livahtaa ulos toisten tullessa sisään. Kenenpä lapsi ei haluaisi äidin tai isin perään vielä lähteä juoksemaan (vaikka vanhemmat menneet jo aika päiviä sitten)?
ap
Ei meillä kyllä kukaan jo hoitoon tullut pääse eteiseen lorvimaan ja hoitaja tulee päiväkotiin tulijat eteisestä hakemaan. Jos teillä lapset saa sisällä kulkea miten tykkäävät, niin ymmärrän huolesi noin periaatteessa. Siltikin pidän tuollaista tilannetta aika epätodennäköisenä.
Se nyt on ihan diipadaapaa, että hoitajat vahtivat lapsia; siis totta kai! Kuuluu työn kuvaan nääs, mutta se, että ikinä ei tulisi tilannetta jossa lapset voivat karata on sitten jo ihan puppua.
Kuvitellaanpa tilanne jossa yksi napero on tipahtanut kalliolta tai vaikka keinusta. Lapsi huutaa ja ulisee maassa eikä pysty liikkumaan. Kuinka monen aikuisen huomio kiinnittyy tähän? V: Kaikkien. Kuka siis nyt vahtii niitä lapsia? V: Ei kukaan.
Ei tarvita kuin yksi lapsi joka keksii suuttua tms. ja karata pihasta niin vaaratilanne on valmis.
Jos lapsen turvallisuus ei yhtään huoleta niin sama kai vaikka lapsen laittaisi motarin reunalle kävelemään yksinään. Ei siinäkään VÄLTTÄMÄTTÄ mitään tule käymään.
meidän päiväkodin portissa on sellaiset monikertaiset hillittömät säpit joiden avaamiseen ja kiinni laittamiseen kuluu varmaan useampi minuutti.
Säppi on portin ulkopuolella, tosi luja, ja sen edessä on vielä sellainen lenkkisysteemi, joka pitää avata ensin, jotta varsinaisen säpin saa auki (kukaan ei tajunnut...).
Meillä lapset vierekkäisissä päiväkodeissa, ja mulla nuorempi lapsi mukana, kun vien vanhemman ensin - hän jää pihalle siksi hetkeksi, kun vien vanhemman sisään. Eli olisi kiva, jos ne portit pysyisivät kiinni...
eikö sun kakarasi muka osaa avata niitä joitsekin. Mun osasi ainakin jo 3-vuotiaana. Ei lapsia millään aidalla ja porteilla päiväkodin pihassa pidetä. Vahtia niitä siellä täytyy.