Onko meillä täällä hyvinvaltio-Suomessa vielä sellaisia lapsia, jotka joutuvat kasvamaan turvattomissa oloissa?
Eikö kaikki sellainen kuulu kauas menneisyyteen, korkeintaan 1960-luvulle, jolloin sodissa sekä fyysisesti että henkisesti vammautuneet isät kasvattivat moukarin ottein jälkikasvuaan?
Kommentit (22)
On, ja helvetisti onkin. Ole hyvä, ja ota pää perseestäsi.
Mitä näitä onkaan, vanhemmat jättävät vauvan lastenvaunuihin baarin ulkopuolelle talvipakkasilla ja painuvat itse sisälle hörppimään.
Valtavasti, juuri siksi nuoriso oireilee nykyään niin pahasti, päihde ja mielenterveys ongelmat vaan yleistyy. Nykyään se moukari on vaihtunut siihen että lapset saavat liikaa vapautta, mikä tekee heistä turvattomia ja he oireilevat siksi.
Eipä tuosta Vilja Eerikan tapauksesta pitkää aikaa ole.
Syrjäytyneitä ja mt-ongelmaisiaon yhä enemmän, ja nämä ihmiset saavat lapsia ja ottavat lemmikkieläimiä.
Ap ei taida pahemmin uutisia seurata kun näitä tapauksia on uutisissa aina silloin tällöin kun niihin joku toimittaja jaksaa kiinnittää huomiota.
No on, esimerkiksi niitä "sodissa fyysisesti ja henkisesti vammautuneiden isien" lapsenlapsia.
Ei, ei kuulu nykyaikaan. Kaikki sellainen on propagandaa.
Niin kauan kun ihmiset voivat vapaasti lisääntyä, tulee olemaan vanhempia, joiden ei pitäisi olla missään tekemisissä lasten kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Niin kauan kun ihmiset voivat vapaasti lisääntyä, tulee olemaan vanhempia, joiden ei pitäisi olla missään tekemisissä lasten kanssa.
Niinpä. En tajua miksi vouhkataan koronapassista, vaikka lisääntymispassi olisi paljon tärkeämpi.
Yritysjohtajamiesten lapset ovat pääsääntöisesti tällaisia, koska nämä miehet ovat usein narsisteja. Miten voisi kuvitella, että töissä tunteeton kiero mies muuttuisi kotona ihanaksi isäksi. Nämähän lyövät vaimojaankin ja vähintään pettävät.
Ulkomaalaiset miehet lisääntyvät enevässä määrin Suomessa ja heidän kulttuureissaan naiset kuuluu ympärileikata ja pahoinpitely on ihan normaalia.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000287574.html
Nappisuoritus äidiltä, se täytyy kyllä todeta.
Onhan meillä täällä mm. alkoholistien, narsistien, mt-potilaiden ja narkkareiden lapsia. Ja tietenkin väkivaltaisten vanhempien lapset.
Uusimpana uutuutena on vielä nämä kaukaisilta seuduilta kaapuäitiensä kanssa palanneet lapset.
Kyllä niitä on.