Espoon asuinalueet, apua.
Muutto Espooseen edessä. Lapset ruotsinkielisessä koulussa. Mitä asuinaluetta suosittelette. Toivomuksena olisi OK alue, koulu lähellä. Apua!
Kommentit (42)
Juuri ilmestyneen listauksen mukaan koulutetuin väki asuu Pohjois-Tapiolassa, johtuneeko Otaniemen läheisyydestä?
Tapiolassa on ihana asua! Lapset ovat käyneet täällä koulut ja ovat viihtyneet erinomaisesti. Kaikki on lähellä, ja kuitenkin on meri ja paljon luontoa lähellä. Myllerrys on vain keskustassa. Kun metro on valmis ja keskusta valmis, asuntojen hinnat nousevat, se on selvää.
Mäkkylä ja Lintuvaara. Todella kivoja alueita. Lähellä Boställsskolan, jossa 1.-6. luokat.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 12:41"]
Miksi ette laita lapsia kouluun jossa puhutaan aitoa oikeaa ruotsin ruotsia? Miksi laitatte heitä noihin noloihin "muumikieli"kouluihin? Eikö siinä vaiheessa kannata laittaa mieluummin suomenkieliseen jotta oppii kunnolla suomen, kuin johonkin jossa oppii tönkköä puoliruotsinkieltä jolle nauraa riikinruotsalaisetkin??
[/quote]
Jos ne vanhemmat tietää ettei ne lapset tule koskaan menemään Ruotsiin ja avaamaan siellä suutaan ja nolaamaan itseään juntilla suomenruotsilla oikean ruotsin kielen sijasta, mutta silti Suomessa he saavat lapsilleen jonkin "näennäisparemman" statuksen sillä että laittavat heidät "muumikieliseen kouluun" jossa oppii vain suomenruotsiksi?
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 12:41"]
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 12:41"]
Miksi ette laita lapsia kouluun jossa puhutaan aitoa oikeaa ruotsin ruotsia? Miksi laitatte heitä noihin noloihin "muumikieli"kouluihin? Eikö siinä vaiheessa kannata laittaa mieluummin suomenkieliseen jotta oppii kunnolla suomen, kuin johonkin jossa oppii tönkköä puoliruotsinkieltä jolle nauraa riikinruotsalaisetkin??
[/quote]
Jos ne vanhemmat tietää ettei ne lapset tule koskaan menemään Ruotsiin ja avaamaan siellä suutaan ja nolaamaan itseään juntilla suomenruotsilla oikean ruotsin kielen sijasta, mutta silti Suomessa he saavat lapsilleen jonkin "näennäisparemman" statuksen sillä että laittavat heidät "muumikieliseen kouluun" jossa oppii vain suomenruotsiksi?
[/quote]
Ruotsalaiset tykkäävät muumiruotsista, se on nyttemmin tullut selväksi. :-)
Ruotsalaisten kanssa on jotenkin niin kotoisaa puhua ruotsia, kovat bisnes-asiatkin muuttuvat jotenkin lutuisammiksi ja helpommin lähestyttäviksi. Ensin vähän epäröin ottaa käyttöön ruotsi työkielenä, mutta nyt kun olen sitä siinäkin ympäristössä pidempään käytellyt, ihmettelen etten aloittanut aiemmin.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 13:19"]
Espoossahan on Espoon paras lukio Etelä-Espoon lukio jonne on yli 9 ka.
[/quote]
Täähän meni hienosti, kolme Espoo-sanaa yhdessä lyhyessä lauseessa ja voin kyllä uskoa että Espoossa on Espoon paras lukio...
Miten tämä nyt Etelä-Espoon lukioon meni, kun ruotsinkielistä koulua etsittiin.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 12:19"]
Tapiolan alue on kiva, ruotsinkielinen koulu löytyy (Vindängen, luokat 1-6), hyvät palvelut ja liikenneyhteydet, mutta kallista. Lapsille hyvät harrastusmahdollisuudet lähellä.
Mattlidenissa on luokat 1-9, mutta se sijaitsee Matinkylässä ja koulu on tosi iso. Matinkylä ei ole suosituinta Espoota, mutta olen asunut siellä ja viihdyin hyvin, ei ollut mitään ongelmia. Alueella on hyvät ja monipuoliset palvelut.
[/quote]
Et nyt hirveän hyvin taida aluetta tuntea, kun et muista että Koukkuniemi, Nuottaniemi ja Nuottalahti ovat erinomaisia omakotitaloalueita, monet arvokkailla merinäköaloilla, joilla ei ole muuta tekemistä Matinkylän kanssa kuin sama postinumero. Rantaraitti ja venesatamia.
Mattliden on hiljattain laajennettu ja täysremontoitu, ja sieltä löytyy myös lukio ja IB-lukio ala- ja yläasteen lisäksi.
Kulkuyhetydet ovat hyvät, samoin palvelut ja metrokin valmistuu pian.
kaikki Espoon porvarit asuvat Matinkylässä, Soukassa tai Westendissä! Suosittelen muuttaaman Soukkaan. Se on sekä erittäin monikulttuurinen, että rikas asuinalue. Erityisesti Soukan ostari on todella kulttuuri- ja tapahtumarikas paikka.
Espoossa on monia ruotsinkielisiä kouluja. Esimerkiksi Finno Skola on kiva ja Nöykkiö sen lähellä on mukavaa aluetta lapsiperheelle.
Kauniainen on ruotsinkielisten unelma-alue (ja monen suomenkielisenkin).
Onkos Karamalmilla vielä ruotsinkielinen koulu? koulu korjattiin hiljattain mutta nyt sitä ei löydy Espoon sivuilta??
Kauniaisten kupeessa sijaitsee Sepänkylä, jossa pieni arvostettu koulu, Smedsby skola. Omat lapseni käyvät tätä koulua ja voin suositella lämpimästi. oppilaita koulussa on n. 120, vaihtelee vuosittain.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 13:24"][quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 13:18"]
Läheskään koko Tapiolaa ei ole myllerretty. Ei tapiola ole vain se ihan "keskusta", kyllä siellä on asuinalueita jotka eivät ole yhtään myllerretyjä. On muuten typerää myydä sieltä nyt jos aikoo ehkä palata rempan jälkeen. Saa maksaa samanlaisesta kämpästä kauheasti enemmän.
Kauniaiset on joo ns. rikkaiden aluetta mutta mitään ap:n tuloista tietämättä en rajaisi sitä pois. Sepänkylä on kyllä parempi vaihtoehto mielestäni. Mutta ei ne Kauniaisetkaan huono paikka ole asua, juna-asema ihan lähellä ja kaikki palvelutkin.
[/quote] Kauniaisissa asuu Suomen koulutetuin väestö ja siellä on myös rikkaita. Eli ei kande mennä sinne ellei ole jompaakumpaa ja kumpaakin.
[/quote]