Miksi äänistä ja hajuista ahdistunut hakeutuu asumaan tiiviisti rakennetulle kerrostaloalueelle?
Kommentit (5)
Samaa ihmetellyt vuosikymmeniä.
Kaupungissa ei saa liikkua ratikat, autot eikä varsinkaan moottoripyörät. Musiikki ei saa kuulua. Pakokaasu ei saa haista. Kauniina kesäiltana ei saa ajaa kauniilla avoautolla rantaraittia. Uimarannalta kuuluu mekastusta illalla ja jopa puolenyön jälkeen. Nuoriso mölisee puistossa. Länsiväylällä kokeillaan kuinka mopo kiihtyy. Aamukolmelta lokit alkavat kiljua.
Hakeutuu? Köyhät ja pienituloiset joutuvat kerrostaloon tai tiiviisti rakennettuun ympäristöön, eivät hakeudu sinne. Ja edelleen rivitaloissa on taloyhtiönatsit joiden mielestä kaikkien pitää tehdä pihatyöt, osa ihmisistä haluaa sen sijaan huoltoyhtiön. Tai pienen ok-talon jossa voi tehdä omaan tahtiin.
No ihan kuin kaikki voisi täysin vapaasti valita missä haluaa asua. Miksi ne mekastamisesta nauttivat eivät muuten hakeudu johonkin korpeen? Miksi he hakeutuvat tiiviisti rakennetuille alueille, joissa heidän toimintansa vaikuttaa myös 5000 muuhun ihmiseen?
Hullut luulevat asuvansa kerrostalossa kuin omakotitalossa.