Missä olympialajissa sinä voisit sijoittua?
Olet nyt kidnapattu vieraaseen maahan. Et pääse pakenemaan, passi on viety. Nyt sinulle tarjotaan matkalippua vapauteen yhdellä ehdolla: kilpailet tällä viikolla olympialaisissa. Sinun ei tarvitse päästä palkintopallille. Jos lajissa on tavallista epäonnistua täydellisesti huipputasollakin, sinun ei tarvitse edes sijoittua tai päästä maaliin. Riittää, että keskivertokatsoja ei tajua katsovansa amatööriä. Näin pääseet joukkueen mukana maasta pois.
Kukaan meistä tuskin kilpailisi missään pikajuoksussa, seiväshypyssä tai ratsastuksessa. Mutta onneksi on valinnanvaraa. Mikä on sinun lajisi?
Kommentit (41)
Viinanjuomisessa, nopeassa käteenvetämisessä.
Mitä näitä nyt on.
Kuviokellunta. Voisin lillua siinä keskellä ja muut kiertää mua taiteellisesti.
Mikä se on mitä ne urheilupomot siellä kisakylässä harrastavat? Urheilijatyttöjen urheilunussíminen?
Siinä minä olisin hyvä.
Jos hanskaanveto on nopeusskaba niin olen varmasti mitaleilla!
Maraton ja loukkaantuisin heti juoviani täysillä 10 km.
Rytminen voimistelu. Heiluttelisin sitä pitkää nauhaa kunnolla ja tekisin outoja rytmikkäitä omia liikkeitä.
Jonkun joukkuelajin vaihtopelaaja.
Vierailija kirjoitti:
Maraton ja loukkaantuisin heti juoviani täysillä 10 km.
Jos pysyt 10km olympiamaratonin vauhdissa, niin olet joko ammattilainen kestävyysjuoksija tai ainakin hyvin, hyvin vakavissasi kilpaileva harrastelija. Itse pysyisin ehkä sata metriä, mutta en missään tapauksessa kahta sataa.
Miksei kukaan meistä voisi mukamas kilpailla juoksussa tai ratsastuksessa? Olen ihan varma, että täältä löytyy juoksijoita ja ratsastajia.
Muutenkaan tuo kuvailemasi tilanne ei kovin stressaava ole, jos vapautumisen ehtona on vain kilpailu, muttei tarvitse olla lähelläkään voittoa.
Minä osallistuisin jousiammuntaan.
Vierailija kirjoitti:
Maraton ja loukkaantuisin heti juoviani täysillä 10 km.
Kuinka kovaa juokset kympin? Mä mietin samaa taktiikkaa, mutta vaikka juoksisin vain vitosen täysiä, niin samalla vauhdilla menisi maratoniin 3h20min. No kai hitaimmilla menee maratoniin noin kauan. Mukana kun on aina villillä kortilla osallistujia, jotka on huomattavasti huonompia kuin muut.
Eli mäkin varmaan siis lähtisin maratonille.
Kyllä minä voisin kilpailla pikajuoksussa. Osaan lähteä telineistä uskottavasti, koska olen juoksua harrastanut. Otan varaslähdön ja minut hylätään.
Väärentääkö kidnaappaaja minulle olympiarajan? Eivätkö muut suomalaiset ihmettele, kun minua ei ole nähty missään kisoissa tekemässä rajaa?
Olen pikkutytöstä asti harrastanut ratsastusta joten kisaisin kyllä siinä.
Suunnistus jos ei tarvi juosta :P
kyllähän se tietenkin joku ammunta on
siinähän ei tarvitse muuta kuin opetella vakuuttavan näköiset posetukset jos ei tarvi osua mihinkään
Ammunta varmaan.