Lainaa häitä varten?
Olemme reilu kolmekymmentä vuotias pariskunta ja olemme käyneet yhdessä lukuisissa häissä. Häät ovat olleet toinen toisiaan hienommat ja olen aina miettinyt millä tavalliset keskituloiset ne rajoittavat. Kukaan ei kehtaa kysyä hääparilta häiden rahoituksesta ja olisikin mielenkiintoista tietää, moniko ottaa häitä varten lainaa.
Kommentit (9)
Jos nainen ei suostu häihin, joiden budjetti on 100 euroa, niin se on valtava red flag.
Miksi? Että pääsee samalle tasolle kuin muut tai jops voittaa ne? Ei mitään järkeä ottaa velkaa jonkun pippalon takia.
200 eurolla saa hienot häät. Kjun itse leipoo ja laittaa ruokaa häitä varten, säästää paljon rahaa.
Totta kai lainaa. Se sitoo teidät yhteen lujemmin kuin mitkään puolivillaiset lupaukset. Mitä enemmän lainaa, sitä lujempi liittonne on!
Kannattaa pitää sellaiset häät mihin on varaa. Voi mennä vaikka maistraatissa jos muuhun ei pysty.
Vierailija kirjoitti:
Totta kai lainaa. Se sitoo teidät yhteen lujemmin kuin mitkään puolivillaiset lupaukset. Mitä enemmän lainaa, sitä lujempi liittonne on!
Tuo on muuten ihan totta johonkin pisteeseen saakka.
Ei, mutta tiedän yhden pariskunnan jotka vielä erottuaankin maksavat hätälainaa
No ei hemmetissä otettu.